"Fuziunile în Europa sunt foarte greu de realizat pentru că sunt foarte multe lucruri care trebuie urmărite: costurile trebuie ţinute sub control, capitalul trebuie să fie unul potrivit, riscurile de execuţie şi guvernare trebuie să fie la un nivel adecvat", a declarat luni Jean Pierre Mustier, într-un interviu pentru Bloomberg Television. "Nu vor fi prea mult fuziuni în viitorul apropiat în Europa. Nici interne şi nici transfrontaliere", a adăugat Mustier.
UniCredit este menţionat printre băncile europene care sunt intresate de preluarea băncii germane Commerzbank AG, după ce discuţiile dintre Commerzbank AG şi Deutsche Bank AG s-au încheiat luna trecută fără un acord. Sursele citate de Bloomberg susţin că UniCredit a discutat în trecut cu Guvernul german despre o posibilă ofertă pentru Commerzbank AG.
Mustier a reiterat luni că planul strategic al UniCredit este bazat pe o creştere organică, chiar dacă cea mai mare bancă italiană a lăsat să se înţeleagă că în viitor ar putea lua în considerare şi alte opţiuni.
"Este important pentru noi să creştem pe baze în întregime organice. Aceasta este ceea ce trebuie să facem în cadrul planului nostru", a spus Mustier, refuzând să comenteze ceea ce el numit drept "zvonuri şi speculaţii".
Citește și:Bursa de Valori. Banca Trasilvania, în topul tranzacționărilor
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Moneda unică europeană și...
Comisia pentru muncă a...
Ministerul Energiei modifică...
Care sunt cele mai mici și cele...
Cu susținerea Consiliului de Administrație al Băncii...
Activitatea economică din...
Analiștii Wells Fargo au...
Piețele bursiere globale s-au...
Buffett și Berkshire Hathaway,...
Acțiunile grupului Magnificent...
O tranzacție anunțată luni.
Majoritatea participanților au...
Există însă și o veste mai...
Industria prelucrării tablei...
Grupaj de știri.
Arieratele bugetului general...
Merck Germania va achiziționa...
Parlamentul României urmează să...
A locui în apropierea familiei...
Tarifele impuse de Donald Trump...
Piețele financiare se tem de un scenariu mai mult decât...
Bursa fascinează la fel de mult...
Vacanțele rimează uneori cu...
Cum să jonglezi între stilul chic și confortul la birou?...
Au fost angate o serie de negocieri.
Toyota Motor a anunțat că...
Privind dincolo de aspectele politice, China este o...