Electric-Up, PANOURI FOTOVOLTAICE pentru HoReCa. Care e stadiul programului

Autor: Ciprian Dumitrache
Data actualizării:
Data publicării:
Prin Programul Electric-Up se acordă un ajutor de minimis întreprinderilor mici şi mijlocii precum şi beneficiarilor operatori economici care activează în domeniul HoReCa, în sumă maximă de 100.000 euro/beneficiar.
Prin Programul Electric-Up se acordă un ajutor de minimis întreprinderilor mici şi mijlocii precum şi beneficiarilor operatori economici care activează în domeniul HoReCa, în sumă maximă de 100.000 euro/beneficiar.
Etapa de analiză a celor 2.536 de dosare înscrise în cadrul programului de finanţare Electric-Up a fost finalizată, se arată într-un comunicat al Ministerului Energiei,

Următoarea etapă constă în transmiterea şi evaluarea proiectelor tehnice. În acest sens, cei care au aplicat trebuie să verifice periodic conturile de utilizator, să se conformeze mesajelor primite şi să răspundă în termenele prevăzute de ghidul programului de finanţare, recomandă reprezentanţii instituţiei.

Ministerul Energiei, prin Direcţia Eficienţă Energetică, va veni în întâmpinarea solicitărilor celor care au depus pentru a finaliza cu succes aplicaţiile.

Perioada de înscriere în cadrul primei sesiuni a programului Electric-Up s-a finalizat în data de 3 februarie 2021.

Rusia trece la AMENINȚĂRI. Cum este ȚINUT ÎN ȘAH Chișinăul

Prin Programul Electric-Up se acordă un ajutor de minimis întreprinderilor mici şi mijlocii precum şi beneficiarilor operatori economici care activează în domeniul HoReCa, în sumă maximă de 100.000 euro/beneficiar, reprezentând un suport financiar de până la 100% din valoarea cheltuielilor eligibile.

Finanţarea acordată în cadrul programului este destinată instalării sistemelor de panouri fotovoltaice pentru producerea de energie electrică cu o putere instalată cuprinsă între 27 kWp şi 100 kWp necesară consumului propriu şi livrarea surplusului în Sistemul energetic naţional şi a staţiilor de reîncărcare de 22 kW pentru vehicule electrice şi electrice hibrid plug-in. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Petrolişti sondori
Canicula
Freepik.com
Berlin / Foto: Freepik
Freepik.com
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Ca să nu mai facem economie la curent
London Metal Exchange / Foto: LME
BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB

BVB încheie săptămâna în creștere pe majoritatea indicilor

BVB încheie săptămâna în creștere pe majoritatea...

Deficit bugetar / Foto: DCBusiness

O companie de brokeraj iese de pe piaţă. Decizia ASF

ASF a aprobat, la cerere, retragerea autorizației de...

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Schimb valutar / Foto: Pexels
Tichet pentru energie
Foto: Pexels
Subvenţii APIA 2022. Veşti bune pentru fermieri
Muncitori într-o fabrică de confecții / Foto: Ministerul Muncii
Ilie Bolojan
O femeie la cumpărături / Foto: Freepik
Freepik.com
Adrian Negrescu
Instalație de gaze / Foto: Balticconnector
ANAF / Foto: Oana Pavelescu

Ce formulare se depun la ANAF la începutul lui iulie

Contribuabilii înregistrați în scopuri de TVA trebuie...

Euro și lei / Foto: Oana Pavelescu
Nicușor Dan la Bruxelles / Foto: presidency.ro
Mihaela Bîtu, Dragoș Anastasiu și Ilie Bolojan
Medic scrie o rețetă / FOTO: Freepik

pixel