ANAF te poate ierta: până când poți corecta SAF-T-ul fără sancțiuni
Contribuabilii care greșesc în...
Electrica a propus un plan de implementare a contoarelor inteligente pentru 15% dintre cei 3,7 milioane de utilizatori ai reţelei sale de distribuţie, în următorii cinci ani, a declarat, miercuri, Livioara Sujdea, director executiv de distribuţie din cadrul grupului. Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie (ANRE) a primit deja planurile de la Electrica.
ANRE trebuie să avizeze planurile pentru că implementarea va afecta tarifele de distribuţie suportate de consumatori.
"Există o legislaţie secundară actualizată pentru dezvoltarea la scară largă a sistemelor de contorizare inteligentă, care a apărut în toamna anului precedent. Toţi operatorii de distribuţie am avut obligaţia să trimitem la ANRE până la mijlocul lunii ianuarie a acestui an propunerile de planuri pentru implementarea sistemelor inteligente de contorizare pe următorii 10 ani", a spus ea.
Electrica propune instalarea de contoare inteligente la 15% din cei 3,7 milioane de utilizatori, în cele trei regiuni de distribuţie (Muntenia Nord, Transilvania Nord şi Transilvania Sud).
Citește și:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Contribuabilii care greșesc în...
AAAS a aprobat procedura pentru...
Adrian Negrescu: Extinderea...
Coaliția pregătește schimbări...
Curtea Constituțională a...
Producția de țiței a României...
Ministerul Finanțelor a aprobat...
Curtea Constituțională a decis,...
Șoferii din Capitală plătesc...
BNR: România are un deficit de...
Guvernul urmează să aprobe prin...
Guvernul urmează să adopte o...
Selectarea ofertei de servicii...
Mercedes-Maybach SL 680...
Guvernul a adoptat o hotărâre prin care schimbă atât...
Piața monetară și cea a...
România rămâne principala...
Livrările de petrol rusesc prin...
Ministerul Finanțelor a...
O ordonanță de urgență care...
Ministerul Dezvoltării,...
Bucureștenii și turiștii care...
Producţia de gaze a României a...