Englezii și europenii vor intervenție de salvare în Golful Persic

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Iranienii sunt suspectați în cazul dispariției petrolierului Emiratelor Arabe Unite
Iranienii sunt suspectați în cazul dispariției petrolierului Emiratelor Arabe Unite
Marea Britanie a anunţat că vrea să înfiinţeze o misiune de protecţie maritimă împreună cu europenii la Golful Persic, în urma imobilizării de către Iran a unui petrolier care naviga sub pavilion britanic. Iranienii au declanșat o operațiune în forță motivând că a descoperit spioni CIA.

”Vom încerca de-acum să înfiinţăm o misiune de protecţie maritimă condusă de către europeni, pentru a susţine o traversare sigură atât a echipajelor, cât şi a corgoboturilor în această regiune vitală”, a anunţat luni ministrul britanic de Externe în fafaţ deputaţilor deputaţilor.

El a subliniat că vrea ca această operaţiune să fie operaţională ”cât mai rapid posibil”.

Această măsură ”nu face parte din politica Statelor Unite de presiune maximă asupra Iranului, pentru că noi rămâmnem hotărâţi să păstrăm acordul nuclear iranian”, a precizat ministrul.

Relaţiile între Teheran şiWashington s-au deteriorat după retragerea unilaterală americană, în mai 2018, din Acordul de la Viena din 2015 care limitează programul nuclear iranian.

Anunţând o prezenţă internaţională sporită la Golful Persic, Jeremy Hunt a explicat că a luat această decizie ”cu inima grea” şi că Londra ”nu caută confruntarea”.

Este vorba, a explicat ministrul, despre protejarea ”libertăţii de navigaţie, păstrând în minte faptul că o cincime din petrolul mondial, un sfert din gazul natural lichefiat (...) trec anual prin Strâmtoarea Ormuz”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sala de ședință din clădirea Guvernului
Sebastian Burduja
Foto: Freepik.com
Foto: Mihai Ciobanu

Firme tip "conductă", în vizorul ANAF

Fraudă de 1,8 milioane de lei cu o firmă de tip...

Nicușor Dan, președintele României

Discuţii Nicuşor Dan - sindicate, la Palatul Cotroceni

Preşedintele Nicuşor Dan discută, în această dimineaţă,...

Conferință la BCE / FOTO: BCE
Documente ANAF. Freepik.com
Renault / FOTO: Unsplash
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Contabil / Foto: Freepik

ANAF clarifică o dilemă frecventă privind SAF-T

Tot mai multe firme aflate la început de drum sau cu...

Gaze naturale

România a importat cu 72% mai mult gaz în 2025

Producţia de gaze naturale utilizabile a României a...

Cariera Tismana

20 de hectare de pădure s-au surpat la mina Tismana

Deputatul Radu Miruţă (USR) anunţă că o alunecare de...

Bursa de Valori București
Pilonul III de pensii
Anker PowerCore 10000
Donald Trump la summitul G7 din 2028
Srâmtoare Ormuz
Platină
Lingouri de aur
Sediul Hidroelectrica
Hidroelectrica
Trenuri
ANAF

Buletinul electronic creează mai mult probleme românilor

Noile cărți electronice de identitate, emise cu...


pixel