Eugen Teodorovici: Legea pensiilor reprezintă o provocare pentru orice ţară

Autor: Mara Ivan
Data actualizării:
Data publicării:
Eugen Teodorovici a vorbit la Congresul PSD
Eugen Teodorovici a vorbit la Congresul PSD
Ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, candidat la funcţia de preşedinte executiv al PSD a mulţiumit, sâmbătă, pentru şansa de a se reînscrie în cursă, transmiţându-le delegaţilor că întotdeauna sprijinul pentru finanţarea proiectelor este la Ministerul de Finanţe şi nu la Ministerul Dezvoltării. 

"Cer scuze tinerilor colegi care au muncit acum pentru a reface buletinele de vot prin adăugarea numelui meu. (...) Vreau să vă mulţumesc măcar pentru şansa dată astăzi de a vorbi în faţa Congresului, congres de la care un fost preşedinte al nostru, al partidului spunea - şi eram foarte mândru, recunosc - acum câţiva ani că singurul om în această ţară, singurul român care a crezut în şansa acestei ţări că va aduce bani europeni a fost Eugen Teodorovici", a afirmat Teodorovici, la Congresul PSD.

El a spus că primarii veneau să ceară sprijin pentru proiecte, subliniind că sprijinul este întotdeauna la Ministerul de Finanţe. Teodorovici a felicitat-o pe Olguţa Vasilescu pentru asumarea modificării legilor salarizării şi pensiilor.

"Îmi aduc aminte că în şedinţa de Guvern era Olguţa pe care vreau să o felicit pentru că adus două legi extrem de grele - salarizarea şi pensiile - şi le-a asumat. Este vorba de asumare, pentru că legi putem să facem cu toţii, dar şi le-a asumat, a venit cu două legi importante pentru ţară (...) Legea pensiilor reprezintă o provocare pentru orice ţară, nu numai pentru România. Pentru mine, ca ministru de Finanţe, este o provocare şi un moment important în carieră. (...) Am spus că îmi asum această lege şi este obligaţia mea să găsesc resursele financiare ca să poată fi aplicată", a adăugat Teodorovici.

Citește și Legea pensiilor. Principalele modificări ale noului act normativ

Delegaţii la Congresul PSD au aprobat, sâmbătă, introducerea candidaturii ministrului de finanţe Eugen Teodorovici pentru funcţia de preşedinte executiv al partidului. Decizia a fost luată la propunerea şefului filialei Tulcea, Horia Teodorescu.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Transelectrica
Contabil / Foto: Freepik
Lingouri de aur
Intrarea în salina Praid
Factură energie electrică
Panouri solare / Foto: Freepik
Titluri de stat Fidelis
Semnarea acordului la Ambasada României în Belgia
Aeroportul Domodedovo / Foto: Picryl
Wall Street. Foto: Freepik.com
Adrian Negrescu / Ilustrație: Oana Pavelescu
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Romsilva

Curtea de Conturi cere urmărirea penală a Romsilva

Curtea de Conturi a României a aprobat sesizarea...

Bursa de la București

Bursa de Valori Bucureşti a deschis pe roşu şedinţa de marţi

Bursa de la Bucureşti a deschis în scădere pe...

BNR: Indice ROBOR

ROBOR. Veste bună de la BNR, pentru românii care au rate

Banca Naţională a României, anunţ despre indicele ROBOR.

Benzinarie. Foto: Freepik.com

Tentativă de fraudă online cu identitatea Notino

Directoratul Național de Securitate Cibernetică,...

Taxarea inversa TVA. Freepik.com
Bursă / Foto: Freepik
Chatgpt. Freepik.com

ChatGPT, din ce în ce mai utilizat ca sursă de informaţii

Potrivit unui raport, ChatGPT şi echivalenţii săi sunt...

Râul Corund se scurge în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Bancnote lei / sursa foto: Freepik.com / Vlad Ispas
Adrian Negrescu
Vladimir Putin și Serghei Șoigu / Foto: kremlin.ru

pixel