Eugen Teodorovici anunță o nouă emisiune de titluri de stat

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Eugen Teodorovici
Eugen Teodorovici
O nouă emisiune de titluri de stat pentru populaţie va fi lansată pe 4 martie, a anunţat, miercuri, ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici. 

"De luni, de pe 4 martie, lansăm o a doua emisiune de titluri de stat pentru populaţie în cadrul Programului Tezaur, adăugând o nouă maturitate, la un an. Vom avea la un an cu o dobândă de 3,50%, la doi ani cu dobânzi de 4%, la trei ani cu rata dobânzii de 4,5% şi la cinci ani cu dobândă de 5%. Şi reamintesc încă o dată faptul că sunt investiţii sigure, neimpozitate, dobânzile respective, sunt transferabile, sunt o serie de facilităţi pe care Ministerul de Finanţe în anul 2018 le-a înglobat în acest pachet şi, aşa cum şi Banca Centrală a spus că este o acţiune foarte bună, sunt convins că şi această a doua emisiune, pentru luna martie, în 2019, va fi un succes", a declarat Eugen Teodorovici. 

El a subliniat că la emisiunea de titluri de stat din ianuarie 11.000 de deponenţi au realizat subscrieri de aproximativ 700 de milioane de lei. 

Citește și: Teodorovici despre taxarea activelor financiare ale băncilor. Ce se schimbă

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de Valori București
Donald Trump
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Banca Națională a României
Apple. Foto: Freepik.com
O femeie completează un formular / Foto: Freepik
Tesla. Freepik.com
Astronaut. Foto: Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness
La bancă
Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse
Portul Shanghai
Arieratele bugetului general consolidat / Foto: Freepik
Vladimir Putin / Foto: Kremlin.ru
Transelectrica / FOTO: Facebook
Statistică / Foto: Freepik
Uniunea Europeană / Foto: Freepik / Parlamentul European
HistoSonics
Bursa / Foto: Freepik
Uzină General Motors
Ferma. Foto: Pexels.com
Foto: Reuters
Wall Street. Foto: Freepik.com

pixel