Eurostat: România, printre țările europene cu o rată scăzută a șomajului în 2023

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Muncitori lucrează într-o fabrică
Muncitori lucrează într-o fabrică
Conform unui raport care ilustrează evoluția ratei șomajului în țările UE și din zona euro, România se enumeră printre cele care au înregistrat o rată scăzută a șomajlui anul trecut.

Rata şomajului s-a menţinut la 5,9% în UE şi la 6,4% în zona euro, în decembrie 2023, comparativ cu luna precedentă, arată datele publicate joi de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).

Cu o rată a şomajului de 5,4% în decembrie, România se situează printre statele membre UE cu un nivel redus al şomajului, spre deosevire de Spania (11,6%), Italia (7,2%) sau Grecia (9,2%)

În decembrie 2022, rata şomajului în zona euro era de 6,7%, iar în UE de 6,1%.

Eurostat estimează că 12,9 milioane de persoane din UE, dintre care 10,9 milioane în zona euro, erau în şomaj în decembrie 2023. Comparativ cu decembrie 2022, numărul şomerilor a scăzut cu 299.000 în UE şi cu 369.000 zona euro.

 

Șomajul în rândul tinerilor din UE, în creștere

 

În decembrie, 2,8 de milioane de tineri (sub 25 de ani) din UE erau şomeri, dintre care 2,3 milioane în zona euro. Rata şomajului în rândul tinerilor era de 14,7% în UE (în creştere de la 14,5% luna precedentă) şi de 14,4% în zona euro (în scădere de la 14,5% luna precedentă).

În rândul femeilor, rata şomajului în decembrie era de 6,2% în UE, stabilă faţă de luna precedentă, în timp ce în rândul bărbaţilor era de 5,7%, de asemenea stabilă comparativ cu luna anterioară.

În rândul statelor membre UE, cele mai mici rate ale şomajului în decembrie se înregistrau în Malta (2,4%), Polonia (2,7%), Cehia (2,8%) şi Germania (3,1%). La polul opus, cea mai ridicată rată a şomajului era în Spania (12%) şi Grecia (9,2%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Donald Trump vorbește la telefon
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com
inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu

pixel