Fermierii din România și Polonia se întorc în stradă. Cresc presiunile asupra guvernanților

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Proteste / FOTO: Facebook
Proteste / FOTO: Facebook
Protestele fermierilor iau amploare deși oficialii europeni au inițiat unele demersuri pentru rezolvarea acestor probleme.

Mii de fermieri polonezi protestează în fața biroului premierului Donal Tusk, în timp ce incendiază cauciucuri. Totodată, fermierii români au anunțat că se vor aduna în fața Romexpo din București, unde are loc congresul PPE, fiind prezenți aici președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen și a Parlamentului European, Roberta Metsola.

Întâmpinarea șefilor UE de către fermierii români a fost pusă la încercare încă din urmă cu două zile. După ce aceștia și-au arătat intenția de a protesta pașnic și solicitarea le-a fost respinsă de către autoritățile locale, astăzi, un grup de protestatari au pornit fără tractoare pentru a-și expune revendicările în fața reprezentaților de la Congresul Partidului Popular European, unde se află, de asemenea, premierul Marcel Ciolacu.

Fermierii români și polonezi, revin cu cererile fermierilor din întreaga Uniune Europeană care vor modificarea restricțiilor impuse de politicile "Green Deal" programate de blocul comunitar pentru combaterea schimbărilor climatice și reimpunerea taxelor vamale la importurile de produse agricole din Ucraina, la care s-a renunțat după invazia Rusiei.

Fermierii, care și-au respectat promisiunea de a se întoarce la Varșovia după ce mii dintre ei au mărșăluit prin oraș cu o săptămână înainte, au fost susținuți acum de cel mai mare sindicat polonez NSZZ Solidarnosc, precum și de vânători și lucrători forestieri, scrie Reuters.

Tusk a declarat că perturbările de pe piață nu au fost cauzate doar de produsele agricole din Ucraina, ci și de cele din Rusia și aliatul său Belarus.

Luni, el a declarat că Polonia intenționează să ceară Uniunii Europene să interzică importurile de produse agricole din Rusia și Belarus.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor electric
Este o veste bună pentru cele doua banci
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....

Satelit / FOTO: Freepik
slow shopping - FOTO: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

O selecție a celor semnificative informații ale zilei...

Veniți pentru ce venituri trebuie completată declarația unică
Marcel Ciolacu
Construirea Zidului Berlinului, 1961 / Foto: Arhiva Națională a Germaniei
Litoralul românesc
Recoltarea ceții
Foxconn

Centrala de la Mintia primește o turbină de 800 de tone

Continuă lucrările de modernizare a centralei de la...

Donald Trump / Foto: Casa Albă

Tarife, dobânzi, criptomonede, pariul pe Trump se clatină

La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...

Are cineva nevoie de un cutit de 150.000 de dolari? VIDEO

Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...

Bursa de Valori București
Oameni pe stradă
Bani

Leul încheie săptămâna impunându-se în fața dolarului

BNR a anunțat cotațiile valutare pentru vineri, 21...


pixel