Urmărește dezbaterea live

Fiscul francez va găsi evazioniștii cu ajutorul inteligenței artificiale

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Paris
Paris
Autorităţile fiscale franceze ar putea începe în curând să utilizeze fotografii aeriene în procedurile de căutare a piscinelor şi extinderilor pe care proprietarii caselor le-au ascuns de fisc.

Evaluarea imaginilor din satelit urmează să fie utilizată de birourile de cadastru imobiliar pentru o posibilă ajustare a valorii proprietăţilor imobiliare vizate, potrivit planurilor fiscului.

În acest fel, inspecţiile la faţa locului efectuate de inspectorii fiscali vor fi reduse la un nivel minim.

Graţie utilizării Inteligenţei Artificiale la analizarea imaginilor prin satelit precum şi la trimiterea automată de scrisori către proprietarii imobilelor, necesarul de forţă de muncă umană va fi diminuat.

Postul francez de televiziune BFMTV a informat miercuri că evaluarea fotografiilor aeriene va fi testată iniţial în nouă departamente.

În primul test efectuat numai în departamentul Alpes-Maritimes, în doar câteva săptămâni au fost identificate aproximativ 3.000 de piscine care au fost ascunse de autorităţile fiscale.

De asemenea, odată cu modificarea legislaţiei anul trecut, autorităţile fiscale franceze au permisiunea de a analiza toate informaţiile pe care publicul larg le postează pe social media în căutarea evazioniştilor fiscali.

În paralel, se modifică şi anunţurile privind locurile de muncă vacante postate de autoritatea fiscală centrală. Pentru noul proiect, vor fi recrutaţi experţi în analiza datelor care sunt specializaţi în "filtrarea informaţiilor utile de pe urma analizei imaginilor".

Citește și: Avertizările experților cu privire la o HIPERINFLAȚIE în România. Băncile estimează o inflație de 8%

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Birou. Foto: Freepik.com

Prăpastie salarială: 12.931 lei în IT vs 3.403 lei în HoReCa

IT-ul rămâne lider la salarii: peste 12.900 lei net, de...

e-Factura
Bursa de Valori București
Foto: Pexels.com
Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Foto: pexels.com
Hacker. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
Banca Națională a României
Foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com
Șofer / sursa: Freepik.com
Agricultura. Foto: Freepik.com
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr
Semnare contract

Demers pentru modificarea sistemului drepturilor de autor

IMM România susţine introducerea unui colector unic, a...

Dosar ANAF. foto: Freepik.com
Bani. Foto: Freepik.com
Fermierii vor fi mai protejați / Foto: Freepik
Petrol / FOTO: Freepik
Lingouri și monede de aur / sursa foto: Freepik.com

Aurul a trecut pragul de 650 lei/gram

Leul a încheiat ședința de miercuri în ușoară scădere...


pixel