ANAF va putea executa direct firmele care nu își plătesc datoriile
Senatul analizează un mecanism...
Perturbările din lanţurile de aprovizionare, inflaţia şi înăsprirea politicii monetare "vor arunca peste tot apă rece asupra redresării", a declarat Georgieva la un eveniment găzduit de Financial Times.
Diferenţele semnificative dintre ratele de vaccinare şi adâncirea discrepanţelor între săraci şi bogaţi, cauzate de pandemie, alături de pierderile suferite în procesul de învăţare şi sporirea impactului de gen vor provoca mai multe proteste, tensiuni şi insecuritate, a apreciat oficialul FMI.
Americanii se prezintă bolnavi la serviciu chiar dacă Omicron se răspândește
Săptămâna trecută, Georgieva avertiza că majorarea ratelor dobânzii, menită să combată inflaţia, ar putea exacerba divergenţele "periculoase şi extinse" referitoare la evoluţiile economice ale ţărilor dezvoltate şi în curs de dezvoltare.
Inflaţia nu este un fenomen universal, ci o problemă într-o serie de ţări şi în special în Statele Unite, a explicat oficialul FMI.
Rezerva Federală a SUA şi alte bănci centrale ştiu cum să gestioneze inflaţia, dar ar putea fi un act delicat de echilibrare, iar "efectele negative asupra pieţelor emergente ar putea pune paie pe foc divergenţelor", a declarat Georgieva.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Senatul analizează un mecanism...
Banca Națională a României a...
SRL-urile din România intră...
România a devenit lider...
„Cursa contra-cronometru” a...
Băncile rusești se confruntă cu...
Se apropie sărbătorile de iarnă...
Alba introduce în circulație 13...
Țările din Europa și Asia Centrală (ECA) trebuie să...
Investițiile străine directe (FDI) în Bulgaria au urcat...
Administrația Fondului pentru...
Pluxee a publicat rezultatele...
Europa Centrală și de Est a...
Se modifică chiriile pentru o...
ANAF a lansat în transparență...
Statul impune cel mai amplu pachet de digitalizare a...
Eli Lilly a devenit primul...
Datoria publică a României a...
UE lansează prima „bursă” a...
Numărul polițelor de asigurare obligatorie a locuinței...
Bursa de Valori București...
Un premiu uriaș de peste 7,77...