Gabriela Firea și-a făcut agenție imobiliară. Vrea să cumpere 100 de apartamente

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
PMB vrea microbuze scolare
PMB vrea microbuze scolare
Compania Municipal ă Imobiliara București (CMIB)  intenționează să cumpere, până la sfârșitul anului, 100 de apartamente de pe piața liberă, pentru a veni în  întâmpinarea eforturilor Primăriei Capitalei de a găsi soluții eficiente la o problemă majoră: criza de locuin țe din București.

La Primăria Capitalei sunt înregistrate, în acest moment, peste 2.500 de cereri de repartizare de locuințe, aceasta fiind premiza de la care s-a pornit în derularea proiectului CMIB. Astfel, într-o primă etapă, se urmărește achiziționarea a 100 de apartamente (10 garsoniere, 40 de apartamente cu două camere, 40 de apartamente cu trei camere și 10 apartamente cu 4 camere). Valoarea totală a proiectului este estimată la 39.151.000 de lei (suma include TVA). Prețul solicitat pe metrul pătrat construit nu trebuie să depășească 6.711,60 de lei (inclusiv TVA). 

CMIB a lansat deja către toți dezvoltatorii imobiliari invitații de a trimite oferte pentru apartamente cu una, două, trei sau patru camere, confort 1, situate în oricare dintre sectoarele Municipiului București. Orice investitor poate depune o ofertă care să vizeze cel puțin 10 apartamente situate în același imobil. Caietul de sarcini cu toate condițiile de participare au fost deja publicate pe site-ul Companiei Municipale Imobiliara București, www.cmibsa.ro. Timp de 10 zile, dezvoltatorii imobiliari vor putea să depună ofertele, iar la finalul acestei perioade o comisie de evaluare le va analiza și le va selecta pe cele care vor corespunde întocmai criteriilor anunțate.  

Apartamentele pe care Compania Municipală Imobiliara București le va cumpăra la finalul procesului de evaluare trebuie să respecte prevederile Legii nr.1 4/1996 și să nu se afle pe lista imobilelor expertizate tehnic încadrate la risc seismic gradele I, II, III. Banii pentru derularea acestui proiect au fost alocați de Primăria Capitalei, printr-o Hotărâre a Consiliului General al Municipiului București (HCGMB 638/26.09.2018).

Achiziționarea celor 100 de locuințe reprezintă doar prima etapă a unui proiect mai amplu, pe care Municipalitatea, prin CMIB, îl va continua și în 2019. Primăria Capitalei s-a angajat, în repetate rânduri, să asigure sprijinul în privința identificării unor variante locative pentru cei care trec prin situații dificile sau critice – fie au rămas fără proprietăți în urma unor calamități, fie au fost evacuați din locuințele proprii sau fac parte din categorii defavorizate. Compania Munciplală Imobiliara București dorește să sprijine efortul autorităților locale de a-i ajuta pe acești cetățeni. 

Compania Municipală Imobiliara București este una dintre cele 22 de societăți comerciale pe acțiuni care alcătuiesc Holdingul Municipal. A fost înființată prin HGMB 136/11.04.2017 și se află sub autoritatea Consiliului General al Municipiului București.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dragos Anastasiu / Foto: gov.ro
Contabilă la calculator / Foto: Freepik

RO e-Factura a devenit obligatorie pentru aceste entități

RO e-Factura devine obligatorie pentru ONG-uri și...

Alexandru Nazare
ANAF

ANAF urmează să aibă un nou șef

Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...

Bancnote
Noile telefoane Nothing
Bogdan Ivan și partenerii kazahi
Bursa de Valori București
Registrul Auto Roman
Ciprian Tătărușanu și Alin Dobre
George-Sergiu Niculescu
Foto: Freepik.com
Stradă din București, noaptea / Foto: Lawrence Krowdeed / Unsplash
Banca Națională a României

Cât aur şi valută are Banca Naţională în rezerve

La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...

DGAF
Foto: Facebook Finanțe Sed Lex
La birou / FOTO: Freepik
Emmanuel Macron / Foto: Banca Mondială / Flickr
Renault / FOTO: Unsplash

Guvernul prorogă RO e-Factura pentru două domenii economice

Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...

Freepik.com

ANAF intră şi în cimitire: Fraudă cu monumente funerare

ANAF informează că a identificat o fraudă de peste 1,3...

Strângere de mână / FOTO: Freepik

BBVA nu renunţă la preluarea Sabadell

Grupul bancar spaniol BBVA a anunţat luni că va merge...

Bursa / Foto: Freepik
Protest spontan al unor angajați ai ANAF din Cluj-Napoca
Dragoș Pîslaru

pixel