Garajul unui miliardar. Ce mașini conduce Elon Musk

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Miliardarul Elon Musk nu își trădează compania
Miliardarul Elon Musk nu își trădează compania
Miliardarul Elon Muska enumerat mașinile pe care le conduce în viața de zi cu zi. Toate sunt de la Tesla. ”În general, merg cu Model S Performance cu ultima versiune de computer FSD. Folosesc, de asemenea, Model 3P și X, dacă sunt cu copiii”, scrie confatorul companiei Tesla pe Twitter. 

Model S Performance poate accelera la 96,5 kilometri pe oră în 2,4 secunde, un record pentru o mașină electrică, susțin cei de la Tesla. Autoturismul este echipat cu cea mai performantă variantă a computerului FSD, lansat de constructorul auto la începutul anului, dar și cu un motor modernizat. Prețul indicat pe site-ul Tesla: 90.115 dolari.

Model 3P este ceva mai lent, putând atinge viteza menționată mai sus ân 3,2 secunde. Mașina, care costă 46.315 dolari, dispune de două motoare independente, ceea ce exclude riscul de a rămâne blocat pe un drum accidentat. Dacă se strică o instalație de forță, automobilull continuă să funcționeze cu cealaltă.

Citește și Elon Musk se amuză. Lucrează la ceva inspirat din filmele cu James Bond

Despre Model X (95,315 dolari), experții Tesla afirmă că este cel mai sigur crossover din lume. Are șapte locuri (Musk are cinci copii, gemeni și tripleți). Tehnologia folosită reduce la minim eventualitatea accidentării pasagerilor în cazul unui incident nefericit. Mașina poate atinge 100 de kilometri pe oră în cinci secunde.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Gaze naturale / Foto: Freepik
ANAF
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com

Spotify scumpește abonamentele şi anunţă noi servicii

Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...

Bani. Freepik.com
Rafinărie / FOTO: Freepik
Bursa de la București / FOTO: Facebook
AI. Freepik.com
Imagine din timpul protestelor angajaților MIPE pe tema tăierii sporurilor
Freepik.com
Freepik.com
Plată online / Foto: Freepik
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM

Programul Rabla, modificat. Câţi bani veţi primi

Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....

Legea mirosului. freepik.com
Freepik.com
Factură energie electrică
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
foto: pexels.com
Aur vs argint. Freepik.com
Foto: Facebook Hidroelectrica

Schimbări majore în facturile Hidroelectrica

Hidroelectrica transmite clarificări referitoare la cota...


pixel