Găurile negre din adâncul mărilor. Cele mai silențioase submarine

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Nu se aud, nu sunt depistate
Nu se aud, nu sunt depistate
Înainte de toate trebuie precizat că prin aceste ”găuri negre” din mările lumii occidentali au, de regulă, în vedere submarinele diesel-electrice din clasa Varșaveanka, despre care rușii spun că ar fi cele mai silențioase din lume.

Dar nu, publicația chineză Sohu este de altă părere. Într-un articol publicat miercuri, se afirmă că ”submarinile Gaura neagră nu este invenție rusească, iar cele mai silențioase submarine din lume sunt cele din categoria Seawolf”.

Ducându-și ideea mai departe, sursa citată subliniază că, ”deși costă mai mult, Seawolf este cel mai puțin zgomotos submarin nuclear din Statele Unite și, cu siguranță, din lume. Ceea ce înseamnă că este foarte greu de detectat de sistemele de monitorizare. Dar asta nu e tot. Pentru că Seawolf se poate scufunda la adâncimi de două ori mai mari decât Gaura neagră a rușilor - 610 metri față de 300”, a adăugat Sohu.

Merită precizat că Seawolf a fost unul dintre cele mai ambițioase proiecte de submarine de la sfârșitul secolului trecut. Inițial, a fost planificată construirea a 30 asemenea nave de război menite să devină cele mai moderne și performante submarine nucleare multirol. S-au realizat doar trei: costurile s-au dovedit prea mari, prețul unei singure asemenea mașini fiind de aproximativ patru miliarde de dolari.

Citește și Arme greu de imaginat. Trump dezvăluie secretul Statelor Unite

În ceea ce privește Gaura neagră (Varșaveanka), în perioada 1983-2000 au fost construite astfel 18 submarine din această clasă. Inițial, s-a intenționat stoparea programului, decizie asupra căreia s-a revenit însă în a doua parte a anilor 2000.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Boloja și Sorin Grindeanu / Foto: George Călin / Mălina Norocea / Inquam Photos
Judecător / Foto: Freepik
O femeie alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Carduri sociale
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Energie verde / Foto: Freepik
MIPE schimbă și simplifică obținerea banilor / Foto: Freepik
Abonament la internet
Temu / Foto: DCBusiness
Pașapoarte

Pașapoartele românești se schimbă radical din septembrie

Guvernul a adoptat o hotărâre prin care schimbă atât...

ROBOR la trei luni crește
Sticle cu vin / Foto: Freepik
Oleoductul Drujba a fost închis
Ministerul Finanțelor
Banii din fondurile europene sunt puși la adăpost
Panou, Anghel Saligny / Foto: Tribuna
UAT-urile și locatarii vor plăti mai puțin pentru anveloparea blocurilor / Foto: Gabriel / Flickr
Bucharest City Tour”
Gaze naturale / Foto: Freepik
ANAF

Vacanţe la mare cu până la 60% mai ieftine. Află detalii

Cea de-a 47-a ediţie a programului "Litoralul pentru...

Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com

Spotify scumpește abonamentele şi anunţă noi servicii

Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...

Bani. Freepik.com
Rafinărie / FOTO: Freepik

pixel