Modificări în declarația 100. Apare o nouă obligație fiscală
ANAF actualizează formularul 100, apare o nouă obligație...
În familiile cu cel puţin un copil cu vârsta sub 14 ani, 27% dintre femei au lucrat mai puţine ore ca să poată avea grijă de cei mici, în timp ce doar 16% dintre bărbaţi au făcut acelaşi lucru, potrivit unui sondaj realizat de institutul de cercetare Hans Boeckler Foundation, la care au luat parte 7.700 de angajaţi.
Austria, trimisă în judecată de UE. Pentru atitudinea față de străini
''Diferenţele salariale dintre bărbaţi şi femei s-ar putea accentua mai mult ca urmare a crizei coronavirusului'', a spus Bettina Kohlrausch, directoarea academică a departamentului de economie şi ştiinţe sociale al fundaţiei, apropiate de confederaţia sindicatelor din Germania.
Şcolile şi grădiniţele şi-au închis porţile în Germania pe 17 martie pentru a contribui la încetinirea răspândirii transmiterii coronavirusului. Unităţile de învăţământ s-au deschis treptat, dar o revenire completă la normal nu se aşteaptă decât după vacanţa de vară.
În Germania, femeile câştigă în medie cu circa 21% mai puţin decât bărbaţii, printre cele mai mari discrepanţe salariale din Uniunea Europeană, una dintre cauze fiind faptul că multe dintre acestea muncesc cu jumătate de normă.
Tendinţa ca femeile să lucreze mai puţine ore decât bărbaţii a fost mai pronunţată în familiile cu venituri mici sau medii în comparaţie cu cele cu venituri mari, mai precizează sondajul.
''De obicei, familiile cu venituri mai mici nu se pot descurca fără salariul bărbatului, care de obicei este mai mare'', a spus Kohlrausch.
Sondajul a arătat că 48% dintre persoanele care fac parte din familii cu doi părinţi şi au copii cu vârsta sub 14 ani au descris per ansamblu situaţia în timpul crizei ca fiind ''extrem'' sau ''foarte stresantă''.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
ANAF actualizează formularul 100, apare o nouă obligație...
Grupaj de știri.
Analistul economic Adrian...
Adrian Negrescu a afirmat în...
BET și BET-NG în scădere, BET-FI și BET-BK în ușoară...
O înțelegere temporară cu...
În contextul instabilității...
A fost suficient un weekend de...
Sectorul furnizorilor de echipamente auto traversează o...
Renegocierea PNRR, prioritate...
Împrumuturi mai reduse în luna mai față de aprilie.
Producătorul auto american Ford...
Administrația Fondului pentru...
Nu este pentru dată când președintele american atacă...
Koidu Limited suspendă...
Randamentele obligațiunilor...
Analistul economic Adrian...
Dobânzile din piața...
Contribuabilii persoane fizice...
Statele Unite rămân cel mai...
Casele de pensii pot anula...
Ministerul Finanțelor...
Oficialii din Ministerul...