Guvernul acordă vouchere de 300 de lei. Cine le primește

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Aceste tichete se vor emite pe suport electronic
Aceste tichete se vor emite pe suport electronic
Guvernul a decis, prin Ordonanță de urgență, acordarea de vouchere (tichete) în valoare de 300 de lei.

Aceste vouchere se vor acorda copiilor care se vor înscrie pentru prima oară într-un club sportiv, măsura fiind una prin care de dorește încurajarea și sprijinirea copiilor să practice un sport.

Tichetele vor fi unele nominale și care se vor acorda o singură dată iar termenul în care se vor putea folosi va fi de șase luni.

“Astăzi Guvernul a adoptat, prin ordonanţă de urgenţă, acordarea unui sprijin financiar sub formă de voucher pentru încurajarea şi sprijinirea copiilor în practicarea sportului de performanţă. Este o intervenţie urgentă în favoarea creşterii şi motivării unui număr cât mai mare de copii să practice sport în regim controlat, sigur, organizat, tocmai pentru că există această nevoie la nivelul cluburilor şi entităţilor sportive din România, în primul rând pentru a forma o viitoare generaţie de sportivi.

Soarta TICHETELOR de masă. Punctul de vedere al Ministerului Muncii

Din păcate, cifra copiilor care practică sport în regim legitimat şi organizat este mai mică decât nevoia sportului românesc. (…) Importanţa acestui sprijin pe care îl acordăm sub forma acestui voucher de 300 de lei pentru prima legitimare a unui copil la un club sportiv stă în primul rând în creşterea bazei de selecţie pentru viitorul sport de performanţă”, a explicat ministrul Tineretului şi Sportului, Ionuţ Stroe.

Tichetele se doresc a fi o motivaţie în plus pentru copii şi pentru părinţii lor ca cei mici să practice sport și să asigure primul echipament.

După publicarea ordonanței, în termen de 10 zile, Ministerul Tineretului şi Sportului va emite normele de aplicare. Se estimează ca în ultimele luni ale acestui an să fie eliberate aproximativ 30.000 de vouchere.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Vânzare online / Foto: Freepik
Investiții / Foto: Freepik
Documente
Delegațiile din Ucraina și SUA
REMAT
Atacurile cibernetice au devenit normă în spațiul digital din România
Fermieri / Foto: Freepik

25 de milioane de euro sprijin pentru fermierii români

Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...

Dronă militară / Foto: Freepik
Uzină auto / Foto: Flickr
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Supermarket. Freepik.com
Factura. Freepik.com
Taxe / Foto: DCBusiness
Industrie. Foto: Pexels.com
Banca Națională a României

BNR: ROBOR a scăzut, însă IRCC a ajuns la o valoare record

Veşti bune pentru românii care au credite în lei...

Energia, călcâiul lui Ahile al Europei / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com

Tinerii îngroaşă rândurile şomerilor

În trimestrul III al anului 2025, rata de ocupare a...

Wall Street. Foto: Freepik.com
Sediul Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Foto: Freepik.com
Grecia
BVB
Diana Buzoianu
Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii
Angajați

pixel