Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
"Turismul este un domeniu prioritar pentru Guvernul României, tocmai de aceea în ultimul an Executivul a adoptat măsuri pentru stimularea acestei industrii. Continuăm astăzi cu un proiect de act normativ privind impulsionarea investiţiilor în domeniul turismului. Facem modificările legislative necesare pentru a da posibilitatea Ministerului Turismului să încheie contracte de finanţare multianuale cu autorităţile locale pentru o mai bună implementare a investiţiilor în acest sector cu potenţial mare de dezvoltare", a declarat Viorica Dăncilă, marţi, în debutul şedinţei Guvernului.
Citește și: Voucherele de vacanță de anul trecut se pot folosi şi în 2019. În anumite locuri
Premierul a adăugat că modificările vor permite o mai bună utilizare a resurselor financiare destinate investiţiilor cuprinse în Masterplanul investiţiilor în turism.
"Mă refer atât la investiţiile care vizează turismul montan, investiţiile de pe litoralul Mării Negre sau zona Deltei Dunării, precum şi alte investiţii care au legătură cu turismul de sănătate sau cu dezvoltarea staţiunilor de interes local şi naţional. O mai bună implementare a investiţiilor în turism va conduce la creşterea numărului de turişti şi va crea beneficii cu efect multiplicator în economie", a mai declarat Dăncilă.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...