Guvernul vrea să acorde tablete elevilor defavorizați

Autor: Matei Ion
Data publicării:
LUdovic Orban vrea să cumpere tablete pentru elevii fără resurse financiare
LUdovic Orban vrea să cumpere tablete pentru elevii fără resurse financiare
Premierul Ludovic Orban a anunțat, joi seara, înaintea ședinței de guvern, că Excutivul a luat decizia de a achiziționa tablete pentru elevii care nu au acces la cursurile online, dar și măști pentru categoriile de persoane vulnerabile, banii fiind asigurați din Fondul de rezervă al Guvernului.

„Am luat decizia de a utiliza resursele financiare din Fondul de rezervă al Guvernului pentru susținerea achiziției de tablete pentru elevii care nu au acces la cursurile online din cauza că nu au calculatoare sau tablete”, a spus Ludovic Orban.

Premierul a spus că tot din Fondul de rezervă se vor cumpăra și măști pentru persoanele care nu își permit financiar acest echipament de protecție.

„Tot din Fondul de rezervă al Guvernului am luat decizia de a susține cheltuielile necesare pentru distribuirea de măști pentru persoanele care sunt vulneravile și se află sub incidența legii privind venitul mediu garantat și aici, doamnă ministrul (Violeta Alexandru - n.red.), prin AJPIS-uri va trebui să defininim cu strictețe în conformitate cu prevederile legale categoriile de persoane, urmând să pregătim actul normativ pentru ședința următoare”, a afirmat Orban, la începutul ședinței de Guvern.

Citește: Redeschiderea școlilor în pericol? Ce spun asociațiile de elevi

De asemenea, șeful Executivului spune că urmează să fie lansat în dezbatare publică setul de măsuri ce vor fi instituite în cazul firmelor pentru momentul în care România va intra în stare de alertă.

„Am luat decizia ca Ministerul Sănătății, Institutul Național de Sănătate Publică, alte insitituții, cum este ITM, (...) să finalizăm elaborarea setului de măsuri și de reguli cu privire la fiecare activitate economică pentru care se vor ridica restricțiile: transportul public, comerț, frizerii, coaforuri, centre de frumusețe și de îngrijire, cabinetele stomatologice, măsuri de organizare a spațiilor de birouri din institutții publice și din companii private. Ele sunt într-un stadiu aproape final și vreau să facem dezbatere publică, astfel ca, înainte de a le adopta, să putem să primim punctele de vedere ale angajatorilor, ale persdoanelor, companiilor din domeniile repsectiv, ca să luăm cele mai bune măsuri care să protejeze angajații la locul de muncă”, a mai spus prim-ministrul.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cu lista la cumpărături

TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august

Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...

Ilie Bolojan
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Salina Praid
David Popovici și Daniel Dines, CEO UiPath
Camioane de marfă
Rovinieta
Tanczos Barna
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR
Petrișor Peiu

Viktor Orban lansează programul "Prima casă" în Ungaria

Orban mizează pe „prima casă” în campania pentru 2026.

ANAF
Sursa foto: Shutterstock
Sursă foto: Shutterstock
Grecia

Atenţionare de călătorie: Risc ridicat de incendii în Grecia

Avertizare pentru cei care şi-au programat călătorii în...

Dolari / FOTO: Freepik
Pexels.com
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro

pixel