ANAF a modificat formularul 394: ce trebuie să știe contribuabilii plătitori de TVA
ANAF a introdus un nou model al...
În cazul acesta, doar o întâmplare a dus la oprirea transferurilor, în urma cărora hoții s-au ales totuși cu 81 de milioane de dolari.
BBC a arătat toată operațiunea pusă la cale de hackeri, care a avut drept victimă una dintre cele mai sărace și izolate țări din lume.
Restricţiile la frontierele SUA cu Mexic şi Canada au fost prelungite cu o lună
Toată întâmplarea a început de la o imprimantă stricată, amplasată la etajul 10 al sediului principal al băncii, care avea sarcina de a tipări înregistrările transferurilor de milioane de dolari care intră sau ies din bancă.
În timp ce angajații credeau că defecțiunea imprimantei este doar o defecțiune minoră, se petrecea de fapt un jaf ca în filme.
Pentru a transfera banii, hackerii din spatele jafului urmau să folosească conturi bancare false, organizații caritabile, cazinouri și o rețea largă de complici.
Potrivit anchetatorilor, amprentele digitale indică un autor clar: guvernul Coreei de Nord.
În industria securității cibernetice, hackerii care lucrează pentru regimul lui Kim Jong Un sunt cunoscuți drept Grupul Lazarus.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
ANAF a introdus un nou model al...
România are toate ingredientele...
Eurostat: România rămâne ţara...
Ministerul Mediului a prelungit...
Grupul bancar UniCredit nu va mai încerca să încheie...
După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...
Investitorul Alin Bucur revine...
Combaterea evaziunii fiscale...
Rusia anunţă că va avea propria reţea de internet prin...
BMW începe luna viitoare să...
Trump și Xi pregătesc...
Robert Redford, actorul și regizorul american care a...
Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...
Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...
Păpușile Labubu au devenit un...
Christian Tour, cea mai mare agenție de turism din...
Curtea Constituțională a României a emis Decizia nr....
Fermierii vor putea modifica...
Producția industrială din...
Tot mai mulți români nu își pot...