Hidrocentrala de la Răstolița, începută înainte de 1989, va fi dată în folosinţă anul acesta, anunţă ministrul Energiei

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, vine cu o veste bună legată de un important proiect energetic.

"Astăzi, la Tribunalul Cluj, o nouă victorie mare pentru viitorul energetic al României! ASOCIAȚIA DECLIC și ASOCIAȚIA BANKWATCH au încercat să blocheze proiectul hidrocentralei de la Răstolița, din județul Mureș, cerând suspendarea acordului de mediu, pe care l-am obținut cu mari eforturi anul trecut, cu sprijinul ministerului mediului și al ministrului Mircea Fechet. Realitatea și argumentele au fost de partea noastră, iar instanța ne-a dat dreptate, astfel că lucrările pot continua până la finalizarea investiției", a anunţat Sebastian Burduja, ministrul Energiei.

 

"Am spus că Răstolița va fi prima hidrocentrală începută înainte de 1989, blocată zeci de ani, pe care o vom termina chiar anul acesta. Și așa va fi!

Investiția a costat sute de milioane de euro deja și va însemna 30MW noi pentru sistemul energetic național, un grup flexibil, cu rol major în acoperirea consumului la orele de vârf și echilibrarea sistemului.

De reținut: Peste 90% din lucrări deja finalizate, inclusiv stația. Mai avem doar cuva lacului și câteva lucrări conexe. Dacă totul merge bine, la vară punem în funcțiune Răstolița!

Hidroelectrica respectă legea și dezvoltă România, în ciuda campaniilor de dezinformare. Nu vom ceda presiunilor celor care încearcă să țină România în întuneric. Ne vom apăra în instanță dreptul de a asigura independența energetică a României, fără să dăm niciun milimetru înapoi. Nu ne intimidează presiunile și amenințările celor care au blocat zeci de ani aceste investiții vitale pentru țara noastră. Felicitări echipei juridice a Hidroelectrica pentru profesionalism!

Mulțumiri speciale pentru Mircea Fechet și echipa de la ministerul mediului pentru toată munca de echipă", a transmis ministrul Burduja.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ce angajamente şi-a luat Guvernul în faţa delegaţiei FMI

Premierul Marcel Ciolacu a avut, vineri, o întâlnire cu...

Donald Tusk
Santorini. Foto: pexels.com
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Vânătorul de mine M270 „Sublocotenent Ion Ghiculescu” / Foto: MApN

Creștere record a cheltuielilor pentru apărare în Europa

NATO anunță o majorare de 20% în 2024 a cheltuielilor...

Controalele ANAF se extind
Apple a pierdut un proces major / Foto: Unsplash
Vladimir Putin / Foto: kremlin.ru
Târg imobiliar
BNR / Foto: DCBusiness
Compania nu a oferit nici o altă dată
Lucrători

Surpriză în COR! Noi meserii în România!

Ministerul Muncii și Institutul Național de Statistică...

Bucătărie de restaurant / Foto: Freepik

Reguli noi pentru HoReCa. Nouă obligație pentru industrie

Regulamentul (UE) 2025/40 introduce schimbări majore în...

Trump continuă epurările în agențiile de spionaj
Mircea Fechet
Sam Altman / Foto: World Economic Forum / Flickr
Dan Șucu, președintele Concordia
Damen
Omniasig
Știrile dimineții
Calcule / Foto: Freepik
Muncitori într-o fabrică de confecții / Foto: Ministerul Muncii
Santorini. Foto: pexels.com

pixel