Important patron japonez cere iertare! A greșit și va plăti

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Un patron care nu suportă ideea că a dezamăgit
Un patron care nu suportă ideea că a dezamăgit
”Sunt profund dezolat de dezamăgirea pe care am cauzat-o”. Patronul constructorului auto japonez Nissan, Hiroto Saikawa, a recunoscut că a acceptat un salariu prea mare, încălcând, astfel, procedurile interne ale companiei, în cadrul unei strategeme pusă la punct de președintele demis Carlos Ghosn. 

O anchetă internă a Nissan a stabilit că directorul general, dar și alți lideri ai întreprinderii nipone au primit o renumerație nepotrivită. Vorbind la o conferință de presă, Hiroto Saikawa și-a cerut iertare și a promis să restituie surplusul încasat. În același timp, el a negat orice implicare directă în construirea strategemei lui Ghosn, afirmând, totodată, că s-a gândit că procedurile au fost respectate.

Potrivit unor surse preluate de agențiile internaționale de presă, salariul în discuție s-ar fi ridicat la câteva sute de mii de euro, valoarea remunerației fiind dezvăluită la recenta reuniune a comisiei de audit a Nissan. Consiliul de administrație, care se va întruni în 9 septembrie, va discuta măsuri disciplinare.

Citește și Renault-Nissan se aliază cu Waymo în domeniul vehiculelor autonome

Aceste noi informații umbresc promisiunea lui Hiroto Saikawa de a îmbunătăți structura de guvernanță a firmei nipone după arestarea, în noiembrie anul trecut a lui Ghosn, acuzat de ghidușii financiare. La scurt timp, Hiroto Saikawa scria în legătură cu scandalul care a zguduit grupul, că ”faptele descoperite de ancheta noastră internă sunt intolerabile. Imaginea Nissan nu trebuie distrusă”, sublinia patronul Nissan.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Foto: pexels.com
Nvidia / FOTO: Freepik
Lansarea dronei germane Rheinmetall KZO în timpul exercițiului Iron Wolf II în Lituania / Foto: NATO / Flickr
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Donald Trump
Contabil
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Euro și lei / Foto: Oana Pavelescu
Militar ucrainean / Foto: Serhii Nuzhnenko / Radio Europa Liberă
Foto: Pexels.com
Portul Constanța
Familie plateste cumparaturile la casă

România nu mai este pe primul loc la inflație

România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...

Reguli noi pentru transportatori
Petrol / sursa: Freepik.com
Warren Buffett / FOTO: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063827483686&sk=photos_by

Warren Buffett, Oracolul din Omaha, dezvăluie unde a greșit

Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...

Janusz Bugajski, Senior Fellow la Jamestown Foundation din Washington DC
Știri false / Foto: Freepik
Tractorist / Foto: Freepik
Lucrător
Spațiu / FOTO: Wikipedia

Spațiul devine din ce în ce mai aglomerat pentru Elon Musk

Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...

Câmp petrolier / FOTO: Freepik

OPEC+ riscă să piardă controlul asupra pieței petrolului

OPEP și aliații săi se confruntă cu o dilemă delicată:...

Amgen / FOTO: Site-ul oficial al companiei

Amgen investește 200 milioane $ în India, ”farmacia lumii”

Producătorul american de medicamente deschide un centru...

Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Kievul spune că lucrează la o ”alternativă” la Starlink

Într-o mișcare strategică complexă, Starlink a devenit...

Euro / sursa foto: Freepik.com

pixel