Gabriel Biriș, reacție la deciziile CCR: Amatorism sau sabotaj?
Avocatul Gabriel Biriș critică...
În ceea ce privește impozitul zero, el ar urma să fie aplicat, începând cu 1 ianuarie 2020, familiilor cu copii și venituri de până la 2.000 de lei. Scutirea s-ar aplica doar familiilor monoparentale care au cel puțin trei copii. Însă începând din ianuarie 2021, toate familiile cu cel puțin doi copii ar putea beneficia de această măsură.
Propunerea este, totuși, destul de neclară, pentru că nu sunt specificate impozitele de care ar fi scutite familiile cu venituri mici: impozitul pe venit, pe imobile sau alte tipuri de impozit.
Pe lista priorităților guvernamentale figurează, de asemenea, programul „O familie, o casă”, aflat în dezbatere publică la Ministerul de Finanțe, dar și programul „O comună, o ambulanță”, prin intermediul căruia medicii de familie din zonele rurale ar putea solicita finanțare de la stat pentru achiziționarea, folosirea și întreținerea de ambulanțe.
Citește și Noi vouchere în valoare de 150 €. Cine le poate cere
O măsură nouă vizează acordarea unor vouchere în valoare de zece lei pentru fiecare zi de școală pentru elevii cu prezență integrală. Dacă se aprobă, acest ajutor ar urma să fie aplicat începând cu anul școlar 2019-2020 pentru elevii din ciclul primar, apoi, din anul școlar 2020-2021, și pentru elevii din învățământul gimnazial ar urma să beneficieze de aceste vouchere.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Avocatul Gabriel Biriș critică...
După luni de controverse și...
O nouă schemă de fraudă fiscală...
Aurul s-a prăbușit cu aproape...
Prețurile la pompă din Capitală...
Un diamant brut spectaculos, de...
Brandul elvețiano-malaezian...
Ministerul Finanțelor a publicat luni, 21 octombrie...
Angajatorii care vor încadra...
Românii continuă să își exercite libertatea de a schimba...
Ponderea deficitului...
Construit pentru a domina skyline-ul New York-ului și a...
România se pregătește să aplice...
ANAF descoperă o fraudă de...
Comisia Europeană va propune...
CEC Bank face mai accesibilă...
Bitcoin își revine după minimele înregistrate vineri,...
Curtea Constituțională a...
Președintele României, Nicușor...