Încălzirea globală. Va fi mai rău decât s-a crezut. Un ultim studiu

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Dacă au dreptate, va fi cumplit
Dacă au dreptate, va fi cumplit
Încălzirea climatică se anunță mult mai pronunțată decât s-a crezut inițial. Cel mai rău dintre scenarii prevede o creștere cu 6,5 - 7 grade Celsius a temperaturii globale până în 2100. Este avertismentul lansat de cercetătorii francezi care au prezentat, marți, noi modele climatice extrem de îngrijorătoare și care vor servi drept bază pentru IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change).

În ultimul raport al IPCC, cel mai pesimist dintre scenarii indica un plus de 4,5 grade comparativ cu perioada preindustrială. Ce înseamnă acest lucru pentru societatea umană? În Franța și nu numai, acest lucru se va traduce printr-o multiplicare a valurilor de căldură. Astfel canicula din 2003, care a ucis 15.000 de oameni, va deveni o normă în anii 2050.

În plus, perioadele de secetă vor fi mai de lungă durată și mai extinse ca arie. Consecințe: practicile agricole vor avea puternic de suferit, incendiile de pădure se vor înmulți în regiunile unde, astăzi, ele nu sunt decât absolut întâmplătoare. Și nu sunt decât câteva exemple, ca să nu mai vorbim despre efectul devastator asupra faunei florei, a enumerat David Salas y Melia, climatolog la centrul de cercetare CNRM (Meteo-France).

Citește și NASA confirmă: Totul se va schima pe Terra

”Temperatura medie a planetei până la sfârșitul secolului depinde puternic de politicile climatice care vor fi pune în aplicare începând de acum și până la finalul intervalului de referință”, au insistat specialiștii francezi în prezentarea lor. Noile date sunt cu atât mai îngrijorătoare, cu cât noile modele dezvoltate de CNRM și Institutul parizian Simon Laplace, sunt mult mai fiabile, mai profunde și mai complete decât precedentele.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com
Freepik.com

Acordul Mercosur, semnat sâmbătă în Paraguay

Paraguay găzduieşte ceremonia de semnare a acordului...

Freepik.com
Moscova / Foto: Freepik
Strângere de mână / FOTO: Freepik

Avantajele şi dezavantajele acordului UE - Mercosur. Analiză

Acordul de liber schimb dintre UE şi Mercosur are o...

Birou. Foto: Freepik.com

Prăpastie salarială: 12.931 lei în IT vs 3.403 lei în HoReCa

IT-ul rămâne lider la salarii: peste 12.900 lei net, de...

Bani
China. Foto: Freepik.com
Muncitori instalează panouri solare / Foto: Freepik
e-Factura
Bursa de Valori București
Foto: Pexels.com
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik

China a suspendat importurile de energie electrică din Rusia

China a suspendat importurile de energie electrică din...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Foto: pexels.com
Hacker. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
Banca Națională a României
Foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com

pixel