Încep controalele! Angajații APIA pleacă pe teren

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Vor verifica dacă normele sunt îndeplinite
Vor verifica dacă normele sunt îndeplinite
Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) demarează luni, 1 iulie, controlul la faţa locului pentru 66.323 de fermieri incluşi în eşantionul de control aferent Campaniei 2019, care se va derula pe o perioadă de trei luni, a anunţat APIA.

Pentru aceşti fermieri se vor verifica respectarea normelor de ecocondiţionalitate, a cerinţelor minime şi specifice aferente schemelor de sprijin în sectorul vegetal şi în sectorul zootehnic.

Potrivit APIA, din numărul total de fermieri verificaţi, 19.409 sunt incluşi în controlul pe teren prin metoda clasică, iar 46.914 fermieri în controlul pe teren prin metoda teledetecţie.

Suprafaţa totală controlată este de 1.936.094,70 hectare, respectiv 1.395.801,18 hectare pentru controlul pe teren prin metoda clasică, iar 566.241,58 hectare pentru controlul pe teren prin metoda teledetecţie.

Citește și România a primit 88 de milioane de euro de la UE

"Control aferent Campaniei 2019 este mai mic cu un număr de 6.880 de fermieri faţă de Campania 2018", precizează reprezentanţii APIA.

Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură are obligaţia ca, în perioada 1 iulie - 1 octombrie 2019, să efectueze controlul la faţa locului pentru cererile unice de plată eşantionate în acest scop.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan, în Parlamentul României / Foto: George Călin / Inquam Photos
ANAF
Energie verde / Foto: Freepik
Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă

România, în topul celor mai mari prețuri la energie

Prețurile la energie electrică continuă să varieze...

Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
OPEC
Caniculă
Camioanele care au fost depistate de Poliția de Frontieră
Trafic oprit pe Podul Prieteniei
Freepik.com
Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Pompieri
Grafică: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
Șofer de camion / Foto: Freepik
Andrei Badalov
Sterică Fudulea
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Fondul Proprietatea
Titluri de stat Fidelis
Foto: Reuters
Showroom auto / Foto: Freepik
ROBOR
Ilustrație: Oana Pavelescu

pixel