INS: Creştere uşoară a numărului autorizaţiilor de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Numărul autorizaţiilor de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale, în urcare cu 3,3% în primele nouă luni, informează Institutul Naţional de Statistică.

În primele nouă luni, numărul autorizațiilor de construire pentru clădiri rezidențiale a crescut cu 3,3% comparativ cu aceeași perioadă din anul anterior, iar în luna septembrie s-a înregistrat un avans de 3,9% față de august și de 13,2% comparativ cu septembrie 2023, conform datelor Institutului Național de Statistică (INS).

Astfel, în perioada 1 ianuarie - 30 septembrie, au fost eliberate 27.262 de autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale, cele mai mari creșteri fiind înregistrate în regiunile de dezvoltare Sud - Muntenia (+336 autorizații), Vest (+273), Nord - Est (+140), Nord - Vest (+105), București - Ilfov (+92), Sud - Vest Oltenia (+47) și Sud - Est (+9). În schimb, regiunea Centru a raportat o scădere (-134 autorizații).

 

În septembrie 2024, au fost eliberate 3.490 de autorizații pentru clădiri rezidențiale (+3,9% față de august), cu o suprafață utilă totală de 693.201 mp (-14,2%), dintre care 72,8% sunt în mediul rural.

 

INS arată că, în septembrie 2024, numărul autorizațiilor de construire pentru clădiri rezidențiale a crescut cu 130 față de luna precedentă, în special în regiunile Vest (+108 autorizații), Centru (+59) și Nord - Vest (+58), în timp ce scăderi au avut loc în Nord - Est (-46 autorizații), Sud - Vest Oltenia (-23), București - Ilfov (-13), Sud - Muntenia (-9) și Sud - Est (-4).

 

În ceea ce privește clădirile nerezidențiale, s-au eliberat 568 de autorizații în septembrie (+6,6% față de august), cu o suprafață utilă totală de 256.865 mp (+43,0%).

 

Comparativ cu septembrie 2023, în septembrie 2024 s-a înregistrat o creștere de 13,2% a autorizațiilor de construire pentru clădiri rezidențiale și de 10,6% în suprafața utilă totală.

Creșterea autorizațiilor rezidențiale în profil teritorial (+407 autorizații) a fost marcată în regiunile Nord - Vest (+136 autorizații), Centru (+109), Sud - Muntenia (+72), Vest (+71), Nord - Est (+61) și Sud - Est (+20), în timp ce scăderi s-au înregistrat în București-Ilfov (-45) și Sud-Vest Oltenia (-17).

Comparativ cu septembrie 2023, s-a înregistrat și o creștere de 2% a numărului de autorizații de construire pentru clădiri nerezidențiale și de 2,8% a suprafeței utile. Creșterile pe regiuni la clădiri nerezidențiale (+6.878 mp) s-au observat în Sud - Est (+20.089 mp), Sud - Muntenia (+15.835), București - Ilfov (+12.595), Sud - Vest Oltenia (+10.898) și Nord - Est (+1.122), cu scăderi în Centru (-2.5301 mp), Vest (-19.565) și Nord - Vest (-8.795).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

Scădere uşoară a numărului de firme dizolvate

Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...

Foto: Freepik.com
Sondă / FOTO: Freepik

Producţia de ţiţei a României scade, importurile cresc

Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sol

Ucraina rămâne fără gaze. Rezervele sunt pe sfârşite

Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...

Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Nissan / FOTO: Unsplash
Foto: Freepik.com
Boeing 737 Max / FOTO: Unsplash
Protest masiv în New York împotriva lui Donald Trump și Elon Musk
Vânzător stradal într-o localitate din California / Foto: Dave Parker / Flickr
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Gândim alte planuri / FOTO: Freepik

Bancherii, obligați să-și pună mintea la contribuție

În noile condiții generate de războiul tarifelor,...

Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Cine mai are încredere în dolar?

Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...

Mină de cupru

10 mega-mine care țin planeta în priză: cine dă cupru lumii?

Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...


pixel