Interziși în SUA, se extind în Europa. La ce plan s-au gândit

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Telefon pliabil
Telefon pliabil
Producătorul de telefoane mobile Xiaomi își mută mare parte din operațiunile de sales în Europa, compensând astfel interdicțiile din SUA.

Xiaomi va tripla numărul magazinelor sale în Europa, după intrarea făcută în 2007 în Spania. Momentan, Xiaomi are aproximativ 50 de magazine oficiale în Europa dar chinezii spun că numărul va ajunge la 150.

Huawei și ZTE au fost luate la țintă de guvernul american și expuse sancțiunilor, astfel că vânzările au scăzut dramatic. Chinezii s-au reorientat rapid spre piața europeană unde vor să devină liderii segmentului de telefoane mobile.

Europa este un obiectiv mare pentru noi", a spus vicepreședintele Xiaomi, Wang Xiang la Congresul Mondial al Mobilelor, de la Barcelona.

Oppo vrea în Marea Britanie

Oppo, un producător chinez mai puțin cunoscut, a comunicat faptul că startegia sa vizează foarte mult Marea Britanie pe care o vede ca o piață de desfacere extrem de generoasă.

Xiaomi este al patrulea cel mai mare furnizor de smartphone-uri în Europa în al patrulea trimestru din 2018,conform IDC.

Citește și:Competiție sângeroasă în industria telefoanelor mobile. Xiaomi dă lovitura

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla
Curtea de Conturi
Elon Musk și Donald Trump

pixel