Inundații CUMPLITE în Germania. Armata, chemată în ajutor VIDEO

Autor: Mara Ivan
Data actualizării:
Data publicării:
Forţele armate germane ajută la operaţiunile de salvare a persoanelor în diferitele zone din Germania afectate grav de inundaţiile produse din cauza precipitaţiilor masive din ultimele zile, informează joi DPA.

Aproximativ 200 de membri ai Bundeswehr (armata germană), însoţiţi de vehicule blindate, au fost desfăşuraţi în Renania de Nord-Westphalia (vestul Germaniei), unul dintre landurile cele mai afectate în urma ploilor din cursul nopţii, a declarat un purtător de cuvânt al Ministerului Apărării german.

În landul vecin Renania-Palatinat, cel puţin 70 de soldaţi aflaţi la bordul mai multor vehicule-amfibie s-au deplasat în satele inundate.

La operaţiunile de salvare participă şi patru elicoptere.

Youtube video image
 

Citește și INHGA: Cod galben şi Cod portocaliu de VIITURI în 18 bazine hidrografice

Cancelarul Angela Merkel, care se află într-o vizită în Statele Unite, s-a declarat ''bulversată'' de gravitatea intemperiilor din ţara sa, soldate cu cel puţin 19 morţi.

''Sunt bulversată de catastrofa pe care trebuie să o îndure atâtea persoane în zonele inundate. Transmit compasiunea mea familiilor celor morţi şi ale celor dispăruţi. Mulţumirile mele cele mai sincere numeroşilor şi neobosiţilor salvatori şi serviciilor de urgenţă'', a scris pe Twitter, în numele şefei executivului german, purtătorul de cuvânt Steffen Seibert.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediu Agenției Naționale de Integritate
Freepik.com
Gabriel Biriș
Foto: Mihai Ciobanu
Energie. Foto:Freepik.com
Bani
Explozie în cartierul Rahova
Black Friday 2023. Foto: Pexels.com
Freepik.com
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Sonde. Freepik.com
Reclamă 7Up / Foto: Dave Fey / Flickr
Mașini / Sursa foto: Freepik.com / @tongstocker1987
ANAF. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Consiliul Concurenței
FOTO: Freepik@WangXiNa
FOTO: Freepik@thanachat

UE finanțează masiv biogazul, dar fără reguli stricte

Uniunea Europeană a alocat peste 37 de miliarde de euro...

FOTO: Freepik@tikko33
Loteria Romana
Petrotel Lukoil
FOTO: Freepik
Windows 11
Ajutor încălzire locuinţă 2021. Aceste persoane NU pot BENEFICIA de sprijinul oferit de stat
Bursa de Valori București
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness

pixel