Volatilitate ridicată înaintea deciziei Rezervei Federale
Prețul aurului a oscilat puternic miercuri, revenind peste pragul psihologic de 4.000 de dolari uncia, după ce, în sesiunea asiatică, metalul prețios coborâse la minimele ultimelor trei săptămâni. Investitorii au profitat de scăderea de la începutul zilei pentru a cumpăra, anticipând o reducere a dobânzii de politică monetară de către Rezerva Federală a SUA (Fed).
Potrivit datelor Trading Economics, aurul a crescut cu peste 1% în a doua parte a zilei, până la 4.000,50 dolari uncia, după ce, anterior, Investing.com raportase o cotație de 3.957 dolari uncia în tranzacțiile asiatice.
Investitorii pariază pe o nouă tăiere de dobândă
Reuniunea Fed, care se încheie miercuri seara, este așteptată să aducă o reducere de 25 de puncte de bază a ratei de referință. Totuși, atenția piețelor se îndreaptă mai ales spre mesajul președintelui Jerome Powell, care ar putea clarifica dacă vor urma noi tăieri în lunile următoare.
„Piețele au început să anticipeze deja o nouă reducere în decembrie. Randamentele reale mai scăzute și dolarul ușor depreciat oferă sprijin temporar aurului, dar direcția va depinde de tonul Fed”, explică analiști citați de Trading Economics.
Dobânzile mai mici fac aurul – un activ care nu oferă dobândă – mai atractiv pentru investitori, deoarece scade costul de oportunitate al deținerii sale.
Comerțul global și geopolitica atenuează presiunile
Pe plan geopolitic, semnele de relaxare dintre Statele Unite și China au influențat volatilitatea metalului prețios. Un acord-cadru între Washington și Beijing, menit să evite noi majorări tarifare și să reducă restricțiile la exporturile chineze de pământuri rare, ar urma să fie semnat joi, în Coreea de Sud, la summitul dintre Donald Trump și Xi Jinping.
Aceste evoluții au redus cererea pentru active de refugiu, precum aurul, în primele ore ale zilei, dar cumpărătorii au revenit rapid pe piață, considerând scăderea din ultimele două sesiuni drept o oportunitate.
Aurul, în continuare pe o tendință ascendentă
Chiar și după volatilitatea recentă, aurul rămâne în urcare pentru a treia lună consecutivă, cu un avans de aproximativ 50% de la începutul anului, potrivit estimărilor Trading Economics.
Creșterea a fost alimentată de incertitudinile economice globale, de achizițiile masive ale băncilor centrale, dar și de temerile privind deprecierea monedelor majore.
Citește și: Aurul corectează puternic după maximele istorice – investitorii marchează profituri
Alte metale – evoluții mixte
Celelalte metale prețioase au avut o evoluție mai calmă înainte de anunțul Fed. Argintul s-a apreciat ușor, cu 0,3%, până la 47,45 dolari uncia, în timp ce platina a scăzut cu 0,6%, la 1.575 dolari uncia.
Pe piața metalelor industriale, cuprul a urcat cu 0,2%, la 11.053 dolari/tonă, susținut de perspectivele unei cereri mai puternice în China.
Impactul asupra pieței din România
Evoluția aurului pe piețele internaționale se reflectă rapid și în cotațiile zilnice publicate de Banca Națională a României (BNR). După o serie de scăderi în ultimele zile, redresarea de miercuri ar putea readuce gramul de aur aproape sau chiar peste pragul de 570 lei, în funcție de cursul dolarului american.
În prima parte a săptămânii, gramul de aur scăzuse până la 567,25 lei, marcând cel mai mic nivel al lunii octombrie. O revenire peste 4.000 dolari/uncie la nivel internațional ar putea inversa această tendință, întrucât BNR calculează prețul local pe baza cotațiilor internaționale și a cursului de schimb leu/dolar.
Interes tot mai mare pentru aurul de investiții
În contextul incertitudinilor economice și geopolitice, cererea pentru aur fizic rămâne ridicată în România. Reprezentanții comercianților de metale prețioase spun că, de la începutul anului, vânzările de lingouri și monede de investiție au crescut cu peste 30%, alimentate de temerile legate de inflație și de volatilitatea piețelor financiare.
„Investitorii români privesc aurul ca pe o formă de protecție, mai ales în perioadele în care randamentele depozitelor bancare sunt scăzute, iar piețele bursiere sunt impredictibile”, explică un consultant financiar contactat de DCBusiness.
Totodată, creșterea prețului unciei de aur a determinat o revenire a interesului pentru bijuterii de lux, în special în segmentul retail, unde comercianții raportează vânzări în creștere cu 10–15% față de anul trecut.
Aurul, barometru al încrederii
Pentru economia românească, aurul rămâne un indicator de percepție a riscului global. Pe măsură ce investitorii străini migrează spre active sigure, BNR poate ajusta poziția rezervelor sale de metale prețioase — care depășesc 103 tone, menținând România printre țările cu un nivel semnificativ de aur raportat la PIB.
Dacă Rezerva Federală va confirma în această seară o nouă reducere de dobândă, analiștii se așteaptă ca gramul de aur să revină pe trend ascendent și în România, cel puțin până la finalul săptămânii.
„Aurul a devenit un indicator al echilibrului global – când încrederea în dolar scade, aurul câștigă. România, ca și restul Europei, va resimți imediat acest efect prin prețurile comunicate de BNR”, explică surse din piața financiară.
Analiză DCBusiness
Creșterea prețului aurului înaintea deciziei Rezervei Federale confirmă încă o dată rolul metalului prețios ca indicator de încredere în politicile monetare globale. În timp ce Fed, BCE și alte bănci centrale se confruntă cu dilema reducerii dobânzilor într-un mediu încă tensionat de inflație și riscuri geopolitice, aurul continuă să atragă capital ca refugiu împotriva incertitudinii și a erodării valorii monedelor.
Pentru investitori, pragul de 4.000 dolari/uncie rămâne nu doar o bornă psihologică, ci și un semnal al schimbării de paradigmă în piețele internaționale: trecerea de la teama de inflație la teama de recesiune.
În România, unde dobânzile reale rămân scăzute, iar leul s-a depreciat ușor față de dolar, aurul își consolidează statutul de activ defensiv preferat, capabil să ofere protecție atât în fața inflației, cât și a volatilității valutare.
Într-o lume în care băncile centrale jonglează între stimulare economică și stabilitate monetară, aurul continuă să reflecte singura certitudine a piețelor: neîncrederea în echilibrul durabil al sistemului financiar global.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România negociază cu Arabia...
Curtea Constituțională a României a decis că Legea darii...
Leul s-a apreciat miercuri față...
Aurul revine peste 4.000 de dolari uncia, după ce a...
Administrația președintelui...
Curtea Constituțională a...
ING Bank introduce comisioane speciale pentru plățile...
ROBOR scade ușor la 6,37%, dar...
Deși profitul s-a redus...
Cea mai influentă companie de...
OMV Petrom a raportat un profit...
Prim-ministrul Ilie Bolojan a...
Cursul valutar publicat marți,...
Banca Transilvania va acorda...
Romgaz și OMV Petrom se pregătesc să înceapă, în 2027,...
Administrația Fondului pentru...