Ioan Boloș: "România riscă să piardă 300 de milioane de euro"

Autor: Antonia Popescu
Data actualizării:
Data publicării:
România riscă să piardă 300 de milioane de euro
România riscă să piardă 300 de milioane de euro
România riscă să piardă 300 de milioane de euro, pentru această sumă existând un risc de dezangajare dacă nu este folosită, a declarat ministrul Fondurilor Europene, Ioan Boloş.  

„Discutăm de o sumă mare de bani, 300 milioane de euro, pentru care există risc de dezangajare, şi trebuie să luăm toate măsurile. Riscăm pierderea acestor bani. La nivelul CE, în fiecare an acţionează acest risc de pierdere de bani europeni: dacă nu îi foloseşti, dacă nu faci plăţi către beneficiari, îi pierzi. Grija noastră pe termen scurt e să salvăm aceşti bani, ei fac parte din bugetul României. Orice pierdere este îngrijorătoare şi purtăm responsabilitatea”, a declarat Ioan Boloş la Digi24.

Boloş: Proiecte de 4 miliarde de euro pe zona de apă, va fi an greu

Direcţia fondurilor este cea conform programelor operaţionale, a spus Ministrul Fondurilor Europene, care a precizat că vizată în special este infrastructura.

„Este vorba atât de cea la nivelul autorităţilor locale, cât şi despre proiecte mari de infrastructură de care România are nevoie: autostrăzu, căi ferate, parte de transport naval”, a declarat Ioan Boloș.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

freepik.com
freepik.com
Tezaur. Freepik.com
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Retailerul Shein, amendă de 1 milion de euro în Italia

Shein, amendată în Italia pentru afirmații ecologice...

Panouri solare. Freepik.com
Freepik.com

Intervenţie de urgenţă pe lacul Bicaz, după inundaţii

Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...

Benzinărie / Foto: Freepik
Freepik.com
concediu medical. pexels.com
Alexandru Nazare
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Imaginile dezastrului din județul Galați / FOTO: gov.ro
Rafinărie atacată cu drone / Foto: Captură video
Declarația unică - Foto ilustrativ
Foto: Freepik.com
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...

ANAF a declanşat operațiunea "Cuibul cu Fantome"

Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...

Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Urmările inundațiilor / Foto: Apele Române
Cosmin Marinescu
freepik.com
Freepik.com
Medic scrie o rețetă / FOTO: Freepik

pixel