Potrivit executivului comunitar, Italia a activat Mecanismul de Protecţie Civilă al UE pentru a cere materiale necesare combaterii răspândirii coronavirusului, solicitând concret măşti sanitare.
Virusul CoVID-19 ajunge în Lituania, Noua Zeelandă şi Belarus
Comisarul european pentru gestiunea crizelor, Janez Lenarcic, a repetat poziţia Comisiei Europene exprimată zilele trecute de mai mulţi oficiali europeni, aceea că ''virusul nu cunoaşte graniţe'', că statele membre ale UE trebuie să dea dovadă de ''solidaritate'' şi să-şi coordoneze răspunsul în faţa progresiei coronavirusului, care în Italia a infectat 650 de persoane şi a provocat 17 decese, conform ultimului bilanţ provizoriu prezentat joi seară.
Comisia Europeană a anunţat de asemenea că pregăteşte licitaţii comune pentru achiziţia de echipamente de protecţie astfel încât să fie redus cât mai mult riscul unor posibile deficite de materiale sanitare.
Pe de altă parte, executivul comunitar a confirmat că va coordona o analiză a efectelor epidemiei de coronavirus asupra economiei UE.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Leul se apreciază față de euro...
Produsul Intern Brut a crescut...
La jumătatea acestui an,...
Premierul Bolojan a negat...
Ajutorul pentru plata...
După exemplul României, Grecia...
Leul s-a apreciat joi faţă de...
Inteligența artificială nu...
Guvernul a aprobat cadrul legal care permite...
Doar 4% dintre români văd munca...
Proiectele de acte normative...
CEC Bank a fost admisă de...
Veste bună din Parlament pentru...
Înmatriculările de autoturisme...
Angajații combinatului...
Compania generează 1,27...
Curs valutar BNR, 8 octombrie.