Kim a făcut aceste remarci miercuri, în cadrul unei reuniuni a comitetului central al Partidului Muncitorilor, aflat la guvernare, care a decis să organizeze o reuniune plenară a comitetului luna viitoare.
Kim a declarat că, deși țara încă se confruntă cu dificultăți economice, partidul a avut succes în a face presiuni pentru a îndeplini obiectivele politice și a implementa planul economic pe cinci ani pe care l-a prezentat la începutul acestui an, a declarat agenția oficială de știri KCNA.
Penurie de orice
"Este foarte încurajator faptul că schimbările pozitive au fost făcute în afacerile generale ale statului, inclusiv în politică, economie, cultură și apărare națională, după cum o demonstrează gestionarea stabilă a economiei de stat și marile succese înregistrate în sectoarele agricol și de construcții", a declarat Kim.
Citește și: Kim Jong-un îi avertizează pe nord-coreeni
"Anul viitor va fi unul important, deoarece ar trebui să ducem o luptă uriașă ca și anul acesta", a spus el.
Prin planul său, Kim a încercat să stimuleze economia și alimentarea cu energie electrică, dar agențiile ONU au declarat că lipsurile de alimente și de electricitate persistă, exacerbate de sancțiunile impuse din cauza programelor nucleare și de rachete ale Coreei de Nord, de pandemia COVID-19 și de dezastrele naturale.
Coreea de Nord nu a confirmat niciun caz de coronavirus, dar a închis granițele și a impus restricții de călătorie pe plan intern și alte măsuri, aparent pentru a controla sau preveni o epidemie.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Firmele mici care au intrat în...
Dobânzile interbancare ROBOR...
Banca Națională a României...
Calitatea transportului pe calea ferată a intrat în...
Grupul austriac OMV a anunţat,...
Vasile Marica va fi prezent la...
Bulgaria se pregăteşte să îşi...
Trump declanșează un nou val de...
Proiectul de lege privind unele...
România ar trebui să renunţe la...
BET continuă tendința...
O companie americană închide în...
Deficitul bugetar a ajuns la 1,7% din PIB, nivelul...
Dolarul s-a apreciat luni în...
Musk anunţă că lansează un...
Banca Națională a României a...
Liberalizarea prețului la...
Guvernul României ia măsurile...
Guvernul lansează aplicația...
Dobânzile pe piața interbancară...
AUR depășește 40% în intenția...
Arabia Saudită majorează prețurile la țiței pentru toate...