Bănci - Lira sterila va ajunge la cea mai slabă cotație din ultimii 34 de ani

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Ministrul britanic de Finanţe, Rishi Sunak, a actualizat estimările privind evoluţia economiei Regatului Unit în 2020
Ministrul britanic de Finanţe, Rishi Sunak, a actualizat estimările privind evoluţia economiei Regatului Unit în 2020
Lira sterlină va scădea la cel mai mic nivel din 1985 dacă va părăsi Uniunea Europeană fără acord, scrie Bloomberg.

Perspectiva unei ieșiri în dezordine este din ce în ce mai posibilă declară analiștii aconsultați de publicația americană.

La ora actuală posibilitatea unei ieșiri din blocul comunitară fără acord este de 30%, se spune într-un sondaj de opinie la care au participat 13 bănci, adică de trei ori mai mult decât rezultatul unui sondaj similat efectuat în februarie.

Lira sterlină plonjează sub 1,23 $ în perspectiva Brexitului fără acord

Un astfel de rezultat va determina prăbușirea lirei sterline cu mai mult de 9% până la 1,10$, nivel la care moneda britanică nu a mai ajuns de 34 de ani.

Recentul sondaj mai arată că pentru perioada următoare până la data limită a Brexit-ului, este posibil orice. Strategii spun că sunt șanse egale între o ieșite fără acord , o amânare a ieșirii cât și convocare alegerilor generale înainte de 31 octombrie. Șansa că Marea Britanie și UE să ajungă la o înțelegere este de numai 15%, mai spun specialiștii.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
prețul la gaze / Foto: Freepik
Finante. Freepik.com

Date INS: Creştere modestă a economiei României în 2025

Avans modest al PIB-ului României în 2025.

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
ANAF / Montaj foto: DCBusiness
Trafic intens pe autostradă / Foto: Freepik
Termocentrală

Grupul 6 de la Rovinari reintră oficial în producție

Rovinari pornește Grupul 6 – un pas decisiv pentru...

Foto: Oana Pavelescu
Nicușor Dan
Freepik.com
Codul Muncii. Freepik.com

Salariul minim creşte cu 11% în Ungaria

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a anunţat joi...

Freepik.com

ANAF creşte numărul controalelor efectuate de la birou

ANAF, informare privind ţintele asumate în PNRR.

Asigurare auto RCA / Foto: Freepik
O unitate Gazprom / FOTO: Pagina de Telegram a companiei

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze s-au prăbuşit

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze au scăzut...

Date biometrice / Foto: Freepik

Modificări majore în procedura cazierului judiciar

Cazierul judiciar intră într-o nouă eră digitală, după...

Oleoductul Drujba
Calcule
Bursa de Valori București
London Metal Exchange / Foto: LME
Ursula von der Leyen
CEC Bank
Gaze
Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia

pixel