S-a prelungit termenul de înscriere în REGES-ONLINE
La propunerea Ministerului Muncii, Familiei,...
Conform sursei citate, creşteri s-au înregistrat în regiunile de dezvoltare Sud-Muntenia (+418 autorizaţii), Sud-Vest Oltenia (+380), Vest (+316), Sud-Est (+296), Centru (+146) şi Nord-Vest (+134). Scăderi au fost în regiunile de dezvoltare Bucureşti-Ilfov (-442 autorizaţii) şi Nord-Est (-167).
În luna noiembrie 2018 s-au eliberat 3.240 de autorizaţii pentru construirea de clădiri rezidenţiale, din care 66,9% sunt pentru zona rurală.
Județul cu cele mai mici salarii și pensii
Distribuţia în profil regional evidenţiază o scădere a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale de 465 de autorizaţii, reflectată în următoarele regiuni de dezvoltare: Sud-Muntenia (-103 autorizaţii), Nord-Vest (-92), Centru (-85), Bucureşti-Ilfov (-45), Sud-Est şi Sud-Vest Oltenia (-44 fiecare), Nord-Est (-42) şi Vest (-10).
În luna noiembrie 2018, faţă de aceeaşi lună a anului precedent, se remarcă o reducere a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale (-143 autorizaţii), scădere reflectată în următoarele regiuni de dezvoltare: Bucureşti-Ilfov (-257 autorizaţii), Sud-Muntenia (-31) şi Sud-Vest Oltenia (-20).
Creşteri au fost în următoarele regiuni de dezvoltare: Vest (+58 autorizaţii), Nord-Est (+57), Sud-Est şi Centru (+21 fiecare) şi Nord-Vest (+8).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
La propunerea Ministerului Muncii, Familiei,...
Vestea zilei de la...
Prețurile locuințelor din Capitală, plus 14% față de...
Ministrul Energiei negociază cu...
Camera Consultanților Fiscali a...
Revoluție în energie:...
Autoritățile australiene au...
ANAF a introdus un nou model al...
Schimbări în funcţionarea CPS a...
Tranzacția prin care grupul...
Organizația europeană Fusion...
România are toate ingredientele...
Ministerul Mediului a prelungit...
Eurostat: România rămâne ţara...
Pentru a deveni brand, un...
Grupul bancar UniCredit nu va mai încerca să încheie...
După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...
Investitorul Alin Bucur revine...