Masa de seară servită în zori. Un zbor total alandala FOTO VIDEO

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
O experiență inedită și pentru echipaj, și pentru pasageri
O experiență inedită și pentru echipaj, și pentru pasageri
  • O experiență inedită și pentru echipaj, și pentru pasageri
Cursa Londra-Sidney a durat 19 ore și 19 minute, timp în care cei 49 de pasageri de la borul avionului companiei australiene Qantas Airlines au străbătut 17.800 de kilometri. A fost cel mai lung zbor fără escală din istorie. O experiență inedită atât pentru echipaj, cât și pentru călători.

O călătorie plină de ciudățenii. În primul rând, pasagerii au rămas surprinși când, deși au decolat de la Londra la ora șase dimineață, au fost serviți cu masa de seară. Să mănânci supă, friptură la grătar și să bei vin la primele ore ale zile nu este ceva obișnuit. Și atunci, care este explicația?

Foarte simplă: cursa s-a desfășurat după ora din Sidney, inlusiv graficul alimentar. Acesta este și motivul pentru care după cină, în salon s-a stins lumina ca și când afara ar fi fost noapte, nicidecum dimineață. Implicată în acest experiment, fiziologul Corinne Caillaud a arătat că, astfel, oamenii s-au putut adapta mai ușor la noile condiții. În plus, pasagerii au fost rugați să execute o serie de excerziții fizice, precum genoflexiuni și întinderi, apoi să se plimbe printre rândurile de fotolii.

Citește și Record doborât! Niciun avion de linie nu a zburat atât

”Mă simt fantastic, uimitor de bine. Sincer, mult mai bine decât de obicei”, a relatat unul dintre pasageri pentru Daily Mail. Altul a declarat că echipajul ”avea piele de găină” de emoție și preocupare ca totul să decurgă bine. De alfel, pentru marea majoritate a călătorilor zborul a fost unul haios și straniu, totodată. Mai ales că au văzut de două ori cum răsare Soarele.

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan în Parlament / Foto: George Călin / Inquam Photos

Moţiunea de cenzură, respinsă de Parlament

Prima moţiune de cenzură cu care s-a confruntat Guvernul...

ANRE
Curs valutar BNR
Nicușor Dan

Nicușor Dan: Fără creșterea TVA, o afirmație corectă!

Creșterea Taxei pe Valoare Adăugată (TVA) are...

La benzinărie / FOTO: Freepik
ROBOR scade, o veste bună
Guvenul vrea mai mulți bani

Se taie scutirile! Guvernul bagă la plată copiii și bolnavii

Guvernul pregătește eliminarea unor scutiri și deduceri...

Criză de apă în Marea Britanie / Foto: Freepik
Banca Națională a României
BVB
Cresc accizele
E.ON Drive Infrastructure
Caniculă / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Judecătorii Curții Constituționale / Foto: Arhivă
Bitcoin

Prețul Bitcoin la maxim istoric: 121.200 USD în Singapore

Bitcoin a depășit luni, pentru prima dată, pragul de...

Elma Saiz, ministrul Incluziunii, Securităţii Sociale şi Migraţiei
Canicula și instabilitatea atmosferică ne dau de furcă
Beijing
Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă

UE vrea soluții negociate în relația comercială cu SUA

Bruxelles-ul prelungește suspendarea contramăsurilor...

Bursa de la București
Parlamentul European din Bruxelles
Foto: Pexels.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă / Flickr
Steagul Bulgariei
Bani. Freepik.com
Parlamentul de la Budapesta

pixel