Maşinile vor fi fabricate în oraşul chinez Xian, capacitatea anuală de producţie fiind de aproximativ 150.000 de vehicule, a declarat pentru Reuters Leng Yan, în marja forumului EV100 care se desfăşoară la Beijing, un eveniment anual unde şefii din industria auto se întâlnesc pentru a discuta politicile şi evoluţia pieţei auto.
Hyundai și Uber, o nouă colaborare. Crearea unui sistem de taxi aerian
China este cea mai mare piaţă auto din lume. Anul trecut, vânzările brandului Smart s-au ridicat la aproximativ 116.800 vehicule pe plan global. Geely şi Mercedes-Benz vor investi fiecare 2,7 miliarde de yuani (388,8 milioane de dolari) într-o societate mixtă cu sediul în oraşul chinez Ningbo pentru a construi 'maşini electrice premium şi inteligente' sub brandul Smart. Geely deţine o participaţie de 9,7% în Daimler.
De asemenea, grupul german produce în parteneriat cu firma chineză BAIC maşini Mercedes-Benz în Beijing. În martie, Daimler a anunţat încheierea unei alianţe cu grupul auto chinez Geely, pentru a produce împreună în China, începând din anul 2022, următoarea generaţie de automobile marca Smart. Designul viitoarelor Smart va fi asigurat de Mercedes iar dezvoltarea tehnică de Geely.
Automobilele vor fi produse în China pentru o piaţă mondială şi vor începe să fie vândute în 2022. În România, Daimler are două unităţi de producţie, la Cugir şi Sebeş.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Finanţelor a...
Analistul economic Cristian...
Miniștrii europeni de externe,...
Contribuabilii trebuie să...
Banca Națională a publicat...
Cererea pentru extrem de...
Pierderile sunt de ambele părți...
UE adoptă al 16-lea pachet de...
România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...
Comisia de muncă din Senat...
Analistul economic Cristian...
Camera Deputaților urmează să...
Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...
Janusz Bugajski, Senior Fellow...
Uniunea Europeană lansează un...
Parlamentul României analizează...
O analiză a Deutsche Bank.
Senatul dezbate un proiect de...
Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...
OPEP și aliații săi se confruntă cu o dilemă delicată:...
Producătorul american de medicamente deschide un centru...
Într-o mișcare strategică complexă, Starlink a devenit...
Guvernul României urmează să...
Fabricanții europeni trimit în...
Anunțul vine după ce fondatorul...
Despre examenul scris pe care ar urma să-l susțină...