Mesaj din interiorul BERD: România depăşeşte Polonia la anumite capitole, iar despre acest lucru nu se vorbeşte în ţară

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Victoria Zinchuk, BERD România
Victoria Zinchuk, BERD România
România depășește Polonia la anumite capitole, deși acest aspect nu este prea discutat în țară, a declarat miercuri Victoria Zinchuk, directorul pentru România al Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD). Ea a subliniat că există numeroși investitori care analizează oportunitățile din România.

"Văd cu siguranţă o schimbare în ceea ce priveşte realizarea a ceea ce România poate oferi. Şi apoi, când privim cifrele, când analizăm cu adevărat cifrele, cum ţara recuperează decalaje acum în termeni de convergenţă, şi când facem comparaţii cu unele dintre ţările UE, sunt foarte surprinsă, pentru că acum lucrăm la o nouă strategie de ţară şi avem un nou diagnostic al ţării care va fi disponibil publicului în curând. Îi întreb pe economiştii noştri: comparaţi România aici cu Cehia, Slovacia, Slovenia, dar ce ziceţi de Polonia? Deci, de fapt, văd că România depăşeşte Polonia la anumite criterii, iar acest lucru este ceva despre care nu vorbim cu adevărat aici, în România. Spunem că România este o a doua Polonie, dar nu ne concentrăm pe faptul că sunt foarte mulţi investitori care vin, care se uită la România, dar poate nu sunt încă pregătiţi să investească.

Desigur, faptul că ne aflăm într-un ciclu electoral este o situaţie naturală în care oamenii pot fi puţin mai reticenţi, desigur, predictibilitatea rămâne o problemă, impozitarea este puţin probabil să revină la nivelurile de acum câţiva ani, dar, în acelaşi timp, investiţiile guvernamentale de acum în infrastructură şi în sectorul transporturilor sunt destul de sigură că, în următorii câţiva ani, vor începe să dea rezultate", a declarat Victoria Zinchuk, la cea de-a 11-a ediţie a "Foreign Investors Summit", organizată de Business Review.

Ea a menţionat că instituţia rămâne alături pentru a sprijini România şi va continua să investească în economia românească în limita unui miliard de euro pe an.

La rândul său, Alexandru Nazare, membru în Consiliul de Administraţie al Băncii Naţionale a României, a declarat că investitorii care sunt prezenţi în România sunt mulţumiţi, însă capacitatea de a atrage noi investitori este încă scăzută.

"Avem un potenţial fantastic. Bine, suntem total de acord, avem un potenţial foarte bun de a deveni chiar mai mult decât a doua Polonie, pentru că avem anumite puncte forte, puncte forte diferite. Ceea ce ne lipseşte, şi aceasta este de fapt cea mai importantă chestiune, ne lipseşte ambiţia. Trebuie să fim mult mai ambiţioşi. Avem nevoie de o agendă strategică pentru investiţiile directe străine şi avem nevoie de această agendă strategică ca prioritate în acţiunile guvernului, în sensul că este absolut necesar să avem acest "one-stop shop" pentru ISD, care să fie cu adevărat capabil să reacţioneze în timp real, la viteza investitorului. Aşadar, aceasta este ceea ce trebuie să recuperăm. Administraţia trebuie să regândească modul în care sunt atrase ISD, nu la nivelul funcţionarului public, ci la nivelul investitorilor şi aici mai avem încă mult de recuperat", a spus Alexandru Nazare.

Potrivit datelor BNR, investiţiile directe ale nerezidenţilor în România au însumat, în primele nouă luni ale acestui an, 5,362 miliarde euro, în creştere cu 3,69% faţă de cele 5,171 miliarde euro din perioada similară a anului trecut.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Consiliul Concurenței
FOTO: Freepik@WangXiNa
FOTO: Freepik@thanachat

UE finanțează masiv biogazul, dar fără reguli stricte

Uniunea Europeană a alocat peste 37 de miliarde de euro...

Bill Gates

Bill Gates, avertisment pentru omenire

Bill Gates, omul care ani la rând a vorbit despre un...

FOTO: Freepik@tikko33
Loteria Romana
Petrotel Lukoil
FOTO: Freepik
Windows 11
Ajutor încălzire locuinţă 2021. Aceste persoane NU pot BENEFICIA de sprijinul oferit de stat
Bursa de Valori București
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
Facturi. Foto: Freepik.com
Alexandru Nazare

Amenzile pot fi plătite acum printr-un cont unic național

Guvernul digitalizează plata amenzilor. Un cont unic...

pamanturi rare - FOTO: Freepik@VecMes
ANAF
ionut mosteanu - FOTO: Agerpres
Taxa auto se restituie
SPV, e-Factura, e-Transport, e-TVA / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Rob Jetten
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Imaginea dezastrului / FOTO: Facebook DEER – Muntenia Nord
Ministerul Finanțelor
Aur / FOTO: Unsplash
Frunze de tutun puse la uscat / Foto: Freepik
Contor electric / Foto: Arhivă

România, din nou în topul scumpirilor la energie din Europa

Prețul energiei electrice pe piața spot a crescut joi cu...

Tarom
Portul Constanța

pixel