Miliardarul Warren Buffet, în impas. Nu găsește investiții!

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Compania miliardarului american merge bine
Compania miliardarului american merge bine
Berkshire Hathaway Inc., vehicolul de investiții al miliardarului Warren Buffett, a anunțat că profitul său operațional trimestrial a crescut mai mult decât se așteptau analiștii, întrucât creșterea mai multor linii de afaceri a compensat efectele tensiunilor comerciale.

Berkshire a beneficiat de creșterea consumului, care a permis și economiei SUA să încetinească sub așteptări, compensând contracția investițiilor în afaceri. Dar creșterea prețurilor acțiunilor îi crează mari probleme lui Buffett, pentru că îi limitează posibilitățile de a găsi investiții avantajoase. 

Berkshire a încheiat luna septembrie cu un record de 128,2 miliarde de dolari în numerar. În ultimii patru ani Buffett nu a mai făcut o achiziție majoră pentru Berkshire. „Investitorii sunt din ce în ce mai frustrați pentru că numerarul nu este eficientizat”, spune Cathy Seifert, un analist de capital la CFRA Research din New York, după ce Berkshire și-prezentat rezultatele. „Reversul medliei este că acțiunile Berkshire au tendința de a merge bine atunci când economia suferă”, scrie Mediafax.

Citește și Miliardarul Warren Buffett recunoaște: ”Am fost un idiot!”

Berkshire a anunțat un venit operațional în trimestrul al treilea în creștere cu 14%, până la 7,86 miliarde dolari, sau aproximativ 4.816 dolari pe acțiune de clasă A, de la 6,88 miliarde dolari, sau aproximativ 4.189 dolari pe acțiune, un an mai devreme. Analiștii se așteptatu la un rezultat operațional de 4.405,16 dolari pe acțiune.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
Bursă
Fregata Marinei Regale Daneze HDMS Triton patrulează apele din jurul regiunii arctice.
Donald Trump la Davos

Trump atacă politicile verzi ale UE în discursul de la Davos

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat miercuri, la...

Curs valutar / Foto: Freepik

Curs valutar BNR: aurul înregistrează un salt major

Banca Națională a României a publicat miercuri, 21...

Contabile se uită peste mai multe hârtii / Foto: Freepik
Curtea de Justiție a Uniunii Europene / Foto: Katarina Dzurekova / Flickr
e-Factura / Foto: Freepik
Temu / Foto: DCBusiness
Dan Suciu
Tunelul Margina-Holdea
ONG-urile riscă să dispară
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Ilie Bolojan, discuții cu guvernatorul BNR, Mugur Isărescu

Premierul Ilie Bolojan s-a deplasat miercuri dimineaţă...

Lapte praf
Donald Trump vorbește cu jurnaliștii lângă Air Force One
Lingouri de aur
Panouri solare / Foto: Freepik
Centrala nucleară avariată de la Fukushima
Victor Negrescu
Emmanuel Macron, la Davos, în timpul discursului / Foto: WEF
Alexandru Nazare
Bancnote și lingouri de aur / Foto: Freepik
Dosare cu documente. Foto: Freepik.com
Uzină Renault / Foto: Renault
Florin Bănică

Programul Rabla, în discuție la nivel de Guvern și Minister

Preşedintele Administraţiei Fondului pentru Mediu (AFM),...

Mariusz Kozlowski, CEO Paralela 45
Donald Trump
Șantier / Foto: Freepik

pixel