Intervenţie de urgenţă pe lacul Bicaz, după inundaţii
Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...
Prima emisiune, cu o maturitate reziduală de 14 luni, a atras 885 milioane de lei la un randament mediu de 6,68% pe an. Valoarea nominală a fost de 400 milioane de lei, iar subscrierile băncilor au totalizat 1,150 miliarde de lei. Marți, statul intenționează să organizeze o licitație suplimentară pentru încă 60 milioane de lei, la același randament.
A doua emisiune, cu o maturitate de 30 de luni, a însumat 1,044 miliarde de lei, cu un randament mediu de 6,87% pe an. Valoarea nominală a fost tot de 400 milioane de lei, iar băncile au subscris 1,66 miliarde de lei. Și în acest caz, este programată marți o licitație suplimentară pentru 60 milioane de lei.
În luna decembrie 2024, MF a planificat împrumuturi totale de 5 miliarde de lei, cu posibilitatea de a atrage încă 600 milioane de lei prin oferte suplimentare. Suma totală de 5,6 miliarde de lei este mai mică cu 895 milioane de lei față de programul din noiembrie, de 6,495 miliarde de lei, și va fi folosită pentru refinanțarea datoriei publice și acoperirea deficitului bugetar.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...
Ministerul Energiei împreună cu...
România va dispune, până la sfârşitul acestui an, de...
Ministrul Finanţelor,...
Directoratul Naţional de...
Incendiu la un depozit de...
Ultimele informaţii despre...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...
- TVA mai mare, carburanți mai...
Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...
Curs valutar BNR, 1 august.
Populația afectată de...
Cu puține zile în urmă, România...
ANAF a publicat calendarul...
Preşedintele SUA a semnat un...