Ministerul Finanţelor a atras 90 de milioane de lei de la bănci

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Ministerul Finanţelor a atras 90 de milioane de lei de la bănci
Ministerul Finanţelor a atras 90 de milioane de lei de la bănci
Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a atras, marţi, 90 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitaţiile de luni, când a împrumutat 999,7 milioane de lei, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).

Astfel, MFP a atras 75 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitaţia de luni, când a împrumutat 675 de milioane de lei, la o dobândă de 2,90% pe an, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat benchmark, cu maturitatea reziduală la 17 de luni. Valoarea nominală a emisiunii suplimentare a fost de 75 de milioane de lei, iar băncile au transmis oferte în valoare de 135 de milioane de lei.

Comisia Europeană va impune NOI TAXE

De asemenea, MFP a atras 15 milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitaţia prin care a împrumutat 324,7 milioane de lei, la o dobândă de 3,93% pe an, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat benchmark, cu maturitatea reziduală la 168 de luni. Valoarea nominală a emisiunii suplimentare a fost de 45 de milioane de lei, iar băncile au transmis oferte în valoare de 15 de milioane de lei.

Ministerul Finanţelor Publice a planificat, în luna octombrie 2020, împrumuturi de la băncile comerciale de 4,4 de miliarde de lei prin emisiuni de stat de tip benchmark, la care se poate adăuga suma de 660 de milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni. Suma totală, de 5,06 miliarde de lei, este mai mare cu 500 de milioane de lei faţă de cea programată în septembrie şi va fi destinată refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani, lei / Foto: Agerpres
Poluare / FOTO: Freepik
Broker de bursă / Foto: Freepik
Factură energie
foto: pexels.com
Contabilitate / Foto: Freepik
La benzinărie / FOTO: Freepik
Bitcoin / Foto: Freepik

Bitcoin se prăbușește sub 87.000 de dolari. Ce s-a întâmplat

Marți, dolarul a rămas stabil, în timp ce investitorii...

Google / Foto: Unsplash
Stații de încărcare / FOTO: Freepik
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
La bursă / FOTO: Freepik
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Dolari / FOTO: Unsplash
Angajați / Foto: Freepik
Criptomonede
Credit ipotecar / Foto: Freepik
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
foto: pexels.com
Donald Trump
Foto: pexels.com
Nvidia / FOTO: Freepik
Lansarea dronei germane Rheinmetall KZO în timpul exercițiului Iron Wolf II în Lituania / Foto: NATO / Flickr
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Vladimir Putin / Foto: kremlin.ru
pexels.com
Donald Trump
Foto: Pexels.com
Contabil

pixel