Ministerul Finanţelor a împrumutat 675 milioane de lei de la bănci

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Primăria Capitalei va contracta un ÎMPRUMUT de 135 milioane de lei
Primăria Capitalei va contracta un ÎMPRUMUT de 135 milioane de lei
Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a împrumutat, luni, 675,2 milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat tip benchmark cu o maturitate reziduală de 36 de luni, la un randament mediu de 3,38% pe an, potrivit datelor transmise de Banca Naţională a României (BNR). 

Valoarea nominală a emisiunii de luni a fost de 600 de milioane de lei, iar băncile au subscris peste 1,087 miliarde de lei. Marţi este programată o licitaţie suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 90 de milioane de lei la randamentul stabilit luni.

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a planificat, în august 2019, împrumuturi de la băncile comerciale de 3,995 miliarde de lei, din care 200 milioane de lei printr-o emisiune de certificate de trezorerie cu discont şi 3,3 miliarde de lei prin noi emisiuni de obligaţiuni de stat, la care se poate adăuga suma de 495 de milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni.

Citește și CEC Bank, facilități la transferul banilor pentru diaspora

Faţă de luna iulie, împrumuturile programate de MFP în august sunt mai mici cu 215 milioane de lei, respectiv cu 5,1%. Sumele vor fi destinate refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Uniunea Europeana
Bani. Foto: Freepik.com
Gabriel Biriș
Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Aur și argint
O femeie alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Pe peron
Diamantul bicolor / Foto: GIA
Cartofi / Foto: Freepik
Camion alimentează la o benzinărie / Foto: Freepik

Nouă schemă de compensare a accizei la motorină

Ministerul Finanțelor a publicat luni, 21 octombrie...

Telefoane mobile / Foto: Freepik

Peste un milion de români s-au portat în 2025

Românii continuă să își exercite libertatea de a schimba...

Guvern. Foto: Mihai Ciobanu

Se crapă un zgârie nori emblematic din New York

Construit pentru a domina skyline-ul New York-ului și a...

Portofel. Foto: Freepik.com
Chei auto. Foto: Freepik.com
Un fermier ține în mână câteva roșii
Fabrica. Foto: Freepik.com
Freepik.com
Pădure / sursa foto: Freepik.com
CEC Bank
Curs valutar. Foto: Pexels.com

pixel