Bursele mondiale îngenunchiate! Starea economiei SUA îi pune pe jar pe investitori
Scăderi pe piețele...
Ministerul Finanţelor (MF) a respins, joi, toate ofertele băncilor primite în cadrul licitaţiei pentru o emisiune de obligaţiuni de stat pe 120 de luni, prin care intenţiona să atragă 500 de milioane de lei, considerându-le la un nivel neacceptabil al preţului ofertat.
Băncile participante la licitaţie au transmis oferte în valoare totală de 438 milioane de lei.
Ministerul Finanţelor (MF) a planificat, în luna februarie 2022, împrumuturi de la băncile comerciale de 4,6 miliarde de lei, din care 400 de milioane de lei prin două emisiuni de certificate de trezorerie cu discont şi 4,2 miliarde de lei prin opt emisiuni de obligaţiuni de stat.
Citește și Este prăpăd! Prețul la aluminiu a atins cote ISTORICE, gazele s-au scumpit și ele
Citește și La cât ar putea ajunge Euro în următoarele 12 luni. Avertismentul analiştilor financiari
La acestea se poate adăuga suma de 630 milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni.
Suma totală, de 5,230 miliarde de lei, este cu 215 milioane lei peste cea de 5,015 miliarde de lei programată în luna ianuarie, şi va fi destinată refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Scăderi pe piețele...
Cum au evoluat prețurile la...
Cifrele momentului anunțate de...
Scădere semnificativă a...
Liderul de la Kremlin a...
Evoluția dolarului și influența...
Prăbușirea pieței cripto.
Totul a început vineri, 21...
Explicații oferite de Valentin...
Analistul economic Cristian...
Ministerul Finanţelor a...
Preşedintele Statelor Unite a...
Atenție la termenele de...
Marele club de fotbal trece la...
Cererea pentru extrem de...
Rheinmetall își transformă...
Preşedintele rus a găzduit o...
Principalul producător cubanez...
Miniștrii europeni de externe,...
Contribuabilii trebuie să...
Cazacii ruşi au un cadou pentru...
Banca Națională a publicat...
Pierderile sunt de ambele părți...
UE adoptă al 16-lea pachet de...
România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...