Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat, luni, 961,1 milioane de lei de la bănci, prin două emisiuni de obligaţiuni de stat, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).
Astfel, MF a atras 500 de milioane de lei din prima emisiune de obligaţiuni de stat de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 60 de luni, la un randament mediu de 6,56% pe an. Valoarea nominală a emisiunii a fost de 500 de milioane de lei, iar băncile au subscris 671,8 milioane de lei.
Marţi este programată o licitaţie suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 75 de milioane de lei la randamentul stabilit luni în această licitaţie.
De asemenea, MF a mai atras luni încă 461,1 milioane de lei prin cea de-a doua emisiune de obligaţiuni de stat de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 21 de luni, la un randament mediu de 6,13% pe an. Valoarea emisiunii a fost tot de 500 de milioane de lei, iar băncile au subscris 493,1 milioane de lei. Prin licitaţia suplimentară organizată marţi statul vrea să atragă încă 75 de milioane de lei la randamentul stabilit.
Ministerul Finanţelor (MF) a planificat, în luna aprilie 2024, împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de 6 miliarde de lei, la care se poate adăuga suma de 780 milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni.
Suma totală, de 6,78 miliarde de lei, este cu 260 milioane de lei mai mare faţă de cea care a fost programată în martie 2024, de 6,52 miliarde de lei, şi va fi destinată refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Regimul fiscal aplicabil...
S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...
Un incendiu de proporții a...
După un deceniu de planuri...
Guvernul modifică regimul de...
Allianz-Țiriac anunță, într-un...
Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...
Compania ArcelorMittal a...
Banca Națională a României...
Compania Distrigaz Sud Rețele...
Leul s-a menținut stabil față...
Explozia de azi dintr-un bloc...
Agenția Națională de...
ANAF a publicat clarificări...
Când piețele încep să nu mai aibă încredere în monede,...
CNAIR a anunțat că portalul...
Agenția Națională de...
Cei doi preşedinţi au avut,...
Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...
Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...
Întârzierea proiectelor...