Ministrul Muncii nu știe când vor putea fi majorate alocațiile

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Marius Budăi, fostul ministru al Muncii
Marius Budăi, fostul ministru al Muncii
Ministrul Muncii, Marius Budăi, a declarat, la Antena 3, că este greu de spus dacă majorarea alocațiilor pentru copii va putea fi făcută începând cu 1 aprilie, în condițiile în care președintele Klaus Iohannis a cerut Parlamentului să reexamineze proiectul Legii bugetului de stat, iar Legea pentru aprobarea plafoanelor unor indicatori specificaţi în cadrul fiscal-bugetar pe anul 2019 a fost declarată neconstituțională.

Marius Budăi a spus că procedura parlamentară de reexaminare a proiectului de buget va fi una foarte rapidă. ”Cu siguranță vom trata cu prioritate și, în cel mai scurt timp, vom revota bugetul în plenul reunit și cu siguranță îl vom retrimite președintelui”, a spus ministrul.

Întrebat dacă data de 1 aprilie ar putea aduce majorarea alocațiilor pentru copii, Budăi a evitat un răspuns direct. ”Știu eu ce va face domnul președinte ulterior? Poate uzita de cele 10 zile (pentru promulgare - n.red.), încă poate face lucriri. Exista posiblitatea ca alocațiile să fie mărite de la 1 martie, dar iată că nu s-au mărit”, a spus Budăi.

Citește și: Alocațiile copiilor BLOCATE. Decizia este la Iohannis

În ce privește adoptarea Legii pentru aprobarea plafoanelor pentru indicatorii bugetari, aceasta depinde în continuare de Curtea Constituțională. ”Acolo trebuie să așteptăm motivarea Curții să vedem ce scrie acolo. PSD a respectat întotdeauna deciziile Curții”, a conchis Budăi.

Curtea Constituţională a României a admis, miercuri, sesizarea preşedintelui Klaus Iohannis asupra Legii pentru aprobarea plafoanelor unor indicatori specificaţi în cadrul fiscal-bugetar pe anul 2019, invocând nerespectarea procedurilor parlamentare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Transelectrica
Finanțele au clarificat
Jensen Huang, CEO Nvidia
TVA / Foto: Freepik

Modificare fiscală majoră: fără amenzi în sistemul e-TVA

O modificare importantă în relația dintre contribuabili...

Portul Bandar Abbas
Un bărbat citește mai multe documente / Foto: Freepik
 Seagal si Vladimir Putin
Stație de transformare / Foto: Arhivă
Trofeul FIFA al Cupei Mondiale de Fotbal
Cod galben de ger / Foto: Freepik
Elon MUsk și Donald Trump / Foto: Casa Albă
Viscolul a închis mai multe drumuri
Scoaterea banilor din firmă se complică
Alertă DNSC
Rompetrol
ANAF
Bursă / Foto: Freepik
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Plata POS. Freepik.com
Foto:Freepik.com
e-Factura
Freepik.com
Farmacie. Foto: Freepik.com
Schimb valutar / Foto: Freepik
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Construcții / sursa foto: Freepik.com / ksandrphoto

pixel