Misterul împrumutului de 775 milioane de lei. Cine a aprobat operațiunea

Autor: Antonia Popescu
Data actualizării:
Data publicării:
Bani / Foto: Arhivă
Bani / Foto: Arhivă
Fostul ministru al Finanţelor, Eugen Teodorovici, afirmă că nu şi-a dat acordul pentru împrumutul de 775 milioane de lei atras luni de la bănci şi îi solicită noului ministru, Florin Cîţu, o analiză a operaţiunii.

'Ieri nu ne-am împrumutat noi pentru că ieri a fost alt guvern. Eu, ca ministru de Finanţe, nu mi-am dat acceptul pe niciun fel de operaţiune sau tranzacţie de acest fel. Probabil că cineva din ministerul de Finanţe a încălcat ceea ce trebuia să respecte', a afirmat marţi Teodorovici, înainte de predarea mandatului către Florin Cîţu.

Teodorovici: Bugetul PSD pentru 2020 are un deficit bugetar de 2,92% din PIB

Întrebat dacă are şi un nume pentru persoana din minister responsabilă de această situaţia, fostul ministru a răspuns: 'Probabil că secretarul de stat coordonator pentru politica de trezorerie, dacă dânsul a făcut. Pentru operaţiunea de ieri eu nu mi-am dat un acord în acest sens'.

În aceste condiţii, Eugen Teodorovici îi solicită lui Florin Cîţu o analiză inclusiv asupra operaţiunii de luni.

'O să îl rog de domnul ministru Cîţu să facă o analiză inclusiv asupra operaţiunii de ieri şi dacă are toate argumentele necesare să propună o schimbare în prima zi de lucru a domniei sale', a subliniat Teodorovici.

Referitor la costurile cu care s-a împrumutat statul, fostul ministru al Finanţelor a precizat că dobânzile sunt ale pieţei şi a arătat că nu crede ca cineva să se fi putut împrumuta la costuri mai mici. Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a împrumutat, luni, 775 de milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat tip benchmark cu o maturitate reziduală de 78 luni, la un randament mediu de 4% pe an, potrivit datelor transmise de Banca Naţională a României (BNR).

Finanţele au planificat, în noiembrie 2019, împrumuturi de la băncile comerciale de 4,11 miliarde de lei, din care 200 milioane de lei printr-o emisiune de certificate de trezorerie cu discont şi 3,4 miliarde de lei prin opt emisiuni de obligaţiuni de stat, la care se poate adăuga suma de 510 de milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni. Suma este mai mare cu 115 milioane lei faţă de cea programată pentru luna octombrie şi va fi destinată refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat, potrivit Agerpres. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sebastian Burduja
Oameni pe stradă / FOTO: Freepik
Căprioare / Foto: Freepik

Statul dă undă verde la împușcat 34.095 de căprioare

Statul a aprobat vânarea a peste 34.000 de căprioare...

Roma / FOTO: Captură ecran
Calcule și verificări / FOTO: Freepik
Bună dimineața! Să aveți o zi excelentă / FOTO: Freepik
Tanczos Barna
Foto: Freepik.com

Bursa de la București încheie săptămâna într-o notă pozitivă

Au fost înregistrate și creșteri importante. 

Japonia / FOTO: Freepik

Japonia, un test pentru acordurile tarifare ale lui Trump

Când principalul negociator comercial al Japoniei s-a...

Donald Trump
La Expoziția universală/FOTO: Pagina oficială de Facebook a Expoziției
Cupru
Blocuri de locuințe / FOTO: Freepik
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik

Investitorii bărbați, mai puțin performanți decât femeile?

Care este concluzia unui studiu realizat pe această temă...

Banca Rusiei / FOTO: Wikipedia
Rachetă / FOTO: Flickr.com
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
Sediul Damen din Rotterdam, Olanda
Rompetrol
Tabletă / FOTO: Freepik

După OpenAI și Perplexity, Yahoo este gata să cumpere Chrome

În cadrul procesului antitrust împotriva Google, Yahoo...

Insolvență / FOTO: Freepik
Cătălin Leonte, director general FNGCIMM
BNR
Târg imobiliar
Comerțul en-gros a scăzut / Foto: Freepik
Bursa de la Frankfurt
Ministrul Comerțului din Coreea de Sud, Ahn Duk-geun (centru), alături de Yoji Muto din Japonia (stânga) și Wang Wentao din China (dreapta), la Seul.
Persoană cu handicap / Foto: Freepik

pixel