Moody’s a îmbunătăţit ratingul pentru 10 bănci din România

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Agenţia de rating Moody’s a îmbunătăţit ratingul privind depozitele pentru 10 bănci din Croaţia, Georgia, Ungaria şi România, potrivit informaţiilor anunţate de agenţie.

„Acţiunile de rating sunt determinate de modificări ale plafoanelor naţionale în moneda locală şi în moneda străină aplicate jurisdicţiilor băncilor în urma publicării metodologiei actualizate a plafoanelor de ţară Moody's la data de 7 decembrie 2020“, conform agenţiei.

Astfel, îmbunătăţirile de rating se aplică la Raiffeisenbank Austria, JSC TBC Bank, JSC Bank of Georgia, Erste Bank Ungaria, Kereskedelmi & Hitel Bank, OTP Bank, Raiffeisen Bank Zrt., BRD - Groupe Société Générale, BCR şi Raiffeisen Bank S.A.

Goldman Sachs revoluționează sectorul afacerilor. Totul se schimbă

„Perspectivele ratingurilor la depozitele pe termen lung în valută pentru 6 din cele 10 bănci afectate de acţiunile de rating rămân neschimbate. Perspectivele ratingurilor depozitelor pe termen lung în valută ale BRD - Groupe Société Générale, BCR şi Raiffeisen Bank S.A. rămân negative, având în vedere că ratingul suveran constrânge ratingurile băncilor. Perspectivele ratingurilor depozitelor pe termen lung în valută ale JSC TBC Bank, JSC Bank of Georgia şi Raiffeisenbank Austria d.d. rămân stabile“, mai arată informaţiile anunţate de Moody’s. Metodologia actualizată a plafoanelor a unificat plafoanele de depozit cu plafoanele de creanţă de obicei mai ridicate, prin care plafoanele de ţară în monedă locală şi monedă străină nu se mai disting între plafoanele de depozit şi de credit.

Aceste modificări reflectă punctul de vedere al Moody's conform căruia riscurile care afectează accesul la depozitele bancare nu sunt semnificativ diferite de cele care afectează capacitatea băncilor de a-şi îndeplini obligaţiile datoriei.

Cu toate acestea, ratingurile la depozite ale băncilor româneşti ar putea fi retrogradate ca urmare a unei deteriorări a ratingului suveran, a unei slăbiri a puterii creditului independent a băncilor sau a unor volume mai mici de datorii care absorb pierderile.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

freepik.com

Mircea Coșea: România va intra într-o criză agricolă

România riscă să intre, în anii următori, într-o criză...

Se vor aduce noi modificări la Codul Fiscal
Aragaz / Foto: Freepik
Blocul din cartierul bucureștean Rahova unde a avut loc o explozie / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cupru / Foto: Freepik
Camp petrolier / Foto: Freepik
Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Gaza / Foto: Agerpres / Xinhua / Rizek Abdeljawad
Alexandru Nazare
Bursa de Valori București
În 2021 erau 9.600 de pensii speciale

Crește numărul pensiilor speciale. Cât plătește statul?

Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a ajuns, în...

Protest masiv No Kings la New York / Foto: David J Harris Jr. / Facebook
Panou fotovoltaic
Parc de baterii
S&P Global

S&P retrogradează Franța la A+ pe fondul riscurilor fiscale

S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...

Blocul unde are loc incendiul
Militari / Foto: Ministerul Apărării din Germania
Semnare contract. Foto: Pexels.com
Gaze cu efect de seră / Foto: Freepik
Blocul din Rahova unde a avut explozia din cauza unei acumulări de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate
Rafael Mariano Grossi, directorul general AIEA, la centrala nucleară de la Zaporojie / Foto: AIEA

AIEA: Reparații în desfășurare la centrala ocupată Zaporojie

Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...

ArcelorMittal
Banca Naționala a României
Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Companii din energie, amendate. Foto: Ron Lach - Pexels
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distru de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Bani și aur

pixel