Mugur Isărescu, cel mai longeviv guvernator din lume. Ce spune despre un nou mandat

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Mugur Isărescu / Foto: Arhivă
Mugur Isărescu / Foto: Arhivă
Întrebat săptămâna trecută dacă mai dorește încă un mandat la șefia Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu spunea că: ”Nu pot să vă spun dorinţele mele personale, că mă ruşinez. Adică...din când în când trebuie să mă uit la buletin”.

În acest context, Bloomberg scrie azi, joi, 31 mai a.c., că România nu este cunoscută pentru stabilitatea conducerii sale dat fiindcă în peste 30 de ani de la căderea comunismului șara noastră a avut 19 guverne însă la capitolul politicii monetare și bancă centrală, țara a luat-o complet pe contrasens. Mugur Isărescu, care este deja cel mai longeviv guvernator din lume după mai bine de trei decenii de mandat, acum este pregătit să își extindă și mai mult dominația asupra politicii monetare a României și să obțină un nou mandat de cinci ani din partea parlamentului luna viitoare, notează publicația americană.

Guvernatorul Băncii Naţionale a României, Mugur Isărescu, a afirmat săptămâna trecută că în cazul în care i se va propune de către Parlament un nou mandat de guvernator se va prezenta la audieri.

"Aşa cum am răspuns data trecută, nu pot să mă dezmint, decizia este la nivelul Parlamentului. Nu este la nivelul meu. Deci o să mă duc în Parlament dacă o să fiu invitat", a declarat, Mugur Isărescu, întrebat dacă va candida pentru funcţia de guvernator în condiţiile în care premierul Marcel Ciolacu a declarat că îl susţine pentru încă un mandat la conducerea BNR.

Mugur Isărescu a fost întrebat şi la prezentarea Raportului asupra inflaţiei din februarie dacă va mai candida pentru un nou mandat de guvernator al BNR.

"Noi nu putem să luăm nicio decizie. Parlamentul hotărăşte, partidele politice, aşa cum spune legea. Noi trebuie să ne facem aici datoria până în ultimul moment şi să dăm Consiliului următor o situaţie stăpânită....Nu, nu poate într-adevăr (să fie forţat - n. r.) şi nu poate să forţeze pe nimeni într-adevăr, dar aşa cum s-a întâmplat până acum au loc discuţii responsabile şi serioase între cei care sunt propuşi, cei care sunt şi aşa mai departe. Dar am vrut să vă spun că nu depinde de noi. Până când nu ne cheamă Parlamentul, nu ne apucăm să comentăm. Ne ţinem de treabă", a spus atunci Mugur Isărescu.

Jurnaliştii au vrut, totuşi, să ştie dacă el îşi doreşte încă un mandat de guvernator.

"Nu pot să vă spun dorinţele mele personale, că mă ruşinez. Adică...din când în când trebuie să mă uit la buletin. Deci, a apărut clar această problemă, nu ? Nu, tânăr nu mai sunt. Am fost odată, dar sunt totuşi mulţi ani de atunci", a răspuns Isărescu la conferinţa din februarie. 

În timp ce lupta cu cea mai mare rată a inflației din Uniunea Europeană este o prioritate absolută, pasiunea lui Isarescu (alături de afacerea sa cu vinuri) a fost gestionarea monedei țării și evitarea oscilațiilor majore ale leului. Un nou mandat este un semnal pentru întreprinderile locale și pentru investitorii străini că rata de schimb față de euro va rămâne strâns gestionată.

Aceasta este o grijă mai puțin pentru companiile care urmăresc evoluțiile politice. Acestea se pregătesc pentru creșteri de taxe după alegerile din acest an, deoarece guvernul trebuie să își intensifice eforturile pentru a acoperi o gaură tot mai mare în finanțele sale.

În ceea ce-l privește pe Isarescu, în vârstă de 74 de ani, el va continua să facă ceea ce face: să verifice moneda când se trezește în fiecare zi pentru a se asigura că țara rămâne pe drumul cel bun. „Nu ne putem permite să ne jucăm cu cursul de schimb și să îl lăsăm să se miște liber”, a spus el. „Este un indicator major de bine și de rău pentru români.”

Mugur Isărescu nu este cel ai bătrân guvernator din Europa

Lista guvernatorilor în ordinea alfabetică a țărilor

Robert Holzmann (74 de ani) este guvernator al Oesterreichische Nationalbank, Banca Centrală a  Austriei din septembrie 2019.

Pierre Wunsch (55 de ani) este guvernator al Băncii Naționale a Belgiei începând cu 02.01.2019

Dimitar Radev (67 de ani) este din 14 iulie 2015 guvernator al Băncii Naționale a Bulgariei. 

Boris Vujčić (59 de ani) este guvernator al Băncii Naționale a  din 2012.

Constantinos Herodotou (50 de ani) este guvernatorul Băncii Centrale a Ciprului din 11 aprilie 2019.

Aleš Michl (44 de ani) este guvernator al Băncii Naționale a Cehiei de la 1 iulie 2022.

Lars Rohde (69 de ani) este guvernator al Băncii Centrale a Danemarcei de la 1 februarie 2013.

Madis Müller (56 de ani) este din anul 2019 guvernatorul Băncii Estoniei.

Olli Ilmari Rehn (61 de ani) ocupă funcția de guvernator al Băncii Finlandei din 2018.

François Villeroy de Galhau (64 de ani) ocupă funcția de guvernator al Băncii Franței și președinte de drept al Autorității franceze de supraveghere prudențială și de rezoluție din 2015. 

Joachim Nagel (56 de ani) este un economist german care ocupă funcția de președinte al Bundesbank din 2022.

Yannis (sau Giannis) Stournaras (67 de ani) este un economist grec care ocupă funcția de guvernator al Băncii Greciei din iunie 2014.

György Matolcsy (67 de ani)) este un politician și economist maghiar, care de la 1 martie 2013 este guvernator al Băncii Naționale a Ungariei.

Gabriel Makhlouf este un politician britanic (63 de ani) care ocupă funcția de guvernator al Băncii Centrale a Irlandei din septembrie 2019.

Ignazio Visco, în vârstă de 74 de ani, ocupă funcția de guvernator al Băncii Italiei din 24 octombrie 2011.

Mārtiņš Kazāks ( 49 de ani) este un economist leton și actualul guvernator al Băncii centrale a Letoniei din decembrie 2019.

Gediminas Simkus (43 de ani) ocupă funcția de guvernator al Băncii Lituaniei din aprilie 2021.

Gaston Reinesch (65 de ani) ocupă funcția de guvernator al Băncii Centrale a Luxemburgului din  ianuarie 2013.

Edward Scicluna (77 de ani) este guvernator al Central Bank of Malta începând cu 1 ianuarie 2021.

Klaas Henderikus Willem Knot (60 de ani) este guvernatori al Băncii Olandei din 2 decembrie 2021.

Adam Glapiński (73 de ani) este un economist și politician polonez care de la data de 10 iunile 2016 ocupă funcția de președinte al Băncii Naționale a Poloniei.

Mário José Gomes de Freitas Centeno (57 de ani) este din iunie 2020 guvernatorul Băncii Portugaliei.

Mugur Isărescu (74 de ani) este guvernator al Băncii Naționale a României din anul 1990.

Peter Kažimír (55 de ani) este din decembrie 2019 este guvernatorul Băncii Naționale a Slovaciei.

Boštjan Vasle (54 de ani) este din anul 2019 guvernatorul Băncii Centrale a Sloveniei.

Pablo Hernández de Cos (52 de ani) este un economist spaniol care ocupă funcția de guvernator al Băncii Spaniei de la 28 mai 2018.

Erik Thedéen (60 de ani) este guvernator de la 1 ianuarie 2023 al Riksbank, Banca Națională a Suediei.

Ce putem observa este că Mugur Isărescu (74 de ani) nu este cel mai bătrân guvernator ci este cel al Maltei care are 77 de ani.

Despre Mugur Isărescu putem spune în schimb că este cel mai longeviv guvernator, acesta ocupând această funcție din 1990, adică de 33 de ani.

Cel mai tânăr este guvernatorul Băncii Centrale a Lituaniei și care are doar 43 de ani.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Germania / FOTO: Unsplash
Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....


pixel