Năsui: Au reînceput plățile la MĂSURA 2 - capital de lucru

Autor: Antonio Grigore
Data publicării:
Claudiu Năsui: România are nevoie ca de aer de mai multă eficienţă în stat, de instituţii mai puţine şi mai suple
Claudiu Năsui: România are nevoie ca de aer de mai multă eficienţă în stat, de instituţii mai puţine şi mai suple
Ministrul economiei, Claudiu Năsui a anunțat că au reînceput plățile la măsura 2 - capital de lucru.

Claudiu Năsui a declarat că ministerul economiei a făcut deja primele plăți din bugetul 2021 pentru măsura 2 - capital de lucru, în cadrul Programului Operațional Competitivitate.

''Deocamdată, poziția până la care au fost notificate dosarele și trimise la plată, în cazul în care au fost declarate admise, este ~4.500, din 22.226 de firme înscrise pentru ajutor în această schemă. Ordinea plăților se face în ordinea numerelor de identificare din Registrul Unic Electronic (număr RUE). Adică în ordinea în care s-au înscris potențialii beneficiari'' a scris ministrul pe Facebook.

Pentru a veni în sprijinul beneficiarilor, ieri am reușit să mutăm 209 milioane de euro de pe măsura 3 pe măsura 2 ca să putem face plăți. De ce 209 milioane? Pentru că atât reprezenta supra-contractarea pentru întreaga schemă. Astfel vom ajunge cu plățile pe la ~9.000 RUE. Rămân 291 milioane euro de acoperit. Avem soluții și pentru ei

Citește și: Calitatea de asigurat. Verifică dacă figurezi pe lista CNAS

Năsui a explicat și de ce durează atât de mult pentru a face plățile pentru măsura 2. 

''Nu avem încă banii europeni care au fost promiși anul trecut. Încă din luna ianuarie am zis acest lucru.Inițial, măsura 2 a avut o sumă alocată prin contract de finanțare de la Uniunea Europeană de 265 de milioane de euro. Pe 19.11.2020, a fost majorată suma alocată din fonduri europene cu încă 500 de milioane de euro (prin OUG 199/2020) la 765 de milioane de euro. Problema este că nu e suficient să avem un OUG care ne promite bani europeni, ci mai avem nevoie și de finanțarea propriu-zisă de la Uniunea Europeană. Finanțarea aceea vine printr-un contract de finanțare.Tot în luna ianuarie, ministrul fondurilor europene, Cristian Ghinea, a reușit să găsească cu greu o sursă de finanțare pentru cei 500 de milioane de euro lipsă. A găsit o sursă de finanțare din programul React-EU. Problema este că React-EU nu este încă programat. Ia timp până se operaționalizează. De aceea, ne-am luptat să acoperim cei 500 de milioane de euro lipsă din alte surse.'', a adăugat Claudiu Năsui.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik
Freepik.com
Freepik.com
Freepik.com
Plată online / Foto: Freepik
Freepik.com
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Donald Trump

Tarifele impuse de Donald Trump încep să-și arate efectele

De la datele economice la rezultatele financiare ale...

Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
Freepik.com
Chatgpt. Freepik.com
Agenție BRD
Freepik.com
Contabili / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Ion Iliescu

A murit Ion Iliescu - Biografie

Ion Iliescu, fost președinte al României, a decedat la spitalul Prof. Dr....

Bursa de la București
Foto: Arhiva. Protest BNS în Piața Victoriei
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Muncitori pe șantier / Foto: Unsplash
Bani

7 august 2025, zi de doliu național

Ziua de 7 august 2025 a fost declarată zi de doliu...

Industrie / Sursa: Freepik.com
Freepik.com

pixel