Nicolae Ciucă: Nu creștem taxele! Avem o stare economică de echilibru

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Premierul NIcolae Ciucă a avut întâlnire cu reprezentanții confederației patronale Concordia / Foto: gov.
Premierul NIcolae Ciucă a avut întâlnire cu reprezentanții confederației patronale Concordia / Foto: gov.
Primul ministru Nicolae Ciucă a avut joi o întrevedere cu reprezentanții confederației patronale Concordia.

Sprijinirea economiei și companiilor din România, în contextul situației generată de războiul din Ucraina, prioritate pentru guvern și mediul economic privat

Prim-ministrul Nicolae-Ionel Ciucă a avut astăzi, 7 aprilie 2022, o întrevedere cu reprezentanții confederației patronale Concordia, care reunește echivalentul a 26% din PIB-ul României.

În cadrul întâlnirii a fost prezentată o evaluare privind efectele războiului din Ucraina asupra economiei din România și s-au purtat discuții pentru identificarea unor noi soluții pentru susținerea mediului de afaceri din țara noastră.

“Vrem să sprijinim tot ansamblul economic pentru că este foarte important pentru buget și mai ales pentru păstrarea locurilor de muncă. Avem sume mari alocate pentru investiții și există și programe europene de finanțare deschise pentru a sprijini domeniul economic. Abordăm integrat resursele de zeci de miliarde de euro pe care le avem la dispoziție. Sprijinul acordat mediului de afaceri este pentru cetățenii români și aceasta este prioritatea noastră”, a declarat prim-ministrul Nicolae-Ionel Ciucă.

Au fost abordate subiecte precum exploatarea resurselor din Marea Neagră, prețul de referință la gazele naturale și energie și măsurile adoptate de guvern în acest sector, prețurile de referință pentru piața asigurărilor, precum și teme ce au ținut de legislația muncii, transporturi si turism.

În privința energiei și gazelor naturale, premierul a evidențiat oportunitățile oferite de Fondul de Modernizare, gestionat prin Ministerul Energiei, care oferă potențial de dezvoltare în domeniul energiei regenerabile pentru sectorul privat. În cadrul dialogului, au fost prezentate și demersurile Guvernului României pentru finalizarea interconectorului de gaze dintre Grecia și Bulgaria, care poate contribui la suplimentarea accesului la gaze.  Totodată, premierul a anunțat ca legea off-shore va intra în dezbatere saptămâna viitoare.

Marius Budăi: Avem Strategia Naţională privind drepturile persoanelor cu dizabilităţi

Reprezentanții confederației patronale Concordia au apreciat măsurile luate de guvern prin Ordonanța de urgență numărul 27 din 2022, privind măsurile aplicabile clienților finali din piața de energie electrică și gaze naturale în perioada 1 aprilie 2022-31 martie 2023, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul energiei.

Guvernul și-a anunțat intenția de a institui un pachet legislativ pentru creșterea capacității de prelucrare și procesare în România, în toate sectoarele economice. Reprezentanții lanțurilor de mari magazine au arătat că stocurile din țară sunt suficiente pentru a asigura lanțul de aprovizionare până la cumpărătorul final, evidențiind nevoia de a păstra nivelul puterii de cumpărare.

Participanții la întrevedere au convenit că este nevoie de predictibilitate fiscală și bugetară și o strategie coerentă în acest sens, premierul arătând că anul acesta nu au fost modificate taxele iar măsurile fiscale vor avea o abordare predictibilă, generată prin dialog cu mediul de afaceri. 
“Nu creștem taxele, avem o stare economică de echilibru și un curs stabil euro-leu”, a dat asigurări Prim-ministrul Nicolae Ciucă.

Premierul a transmis reprezentanților industriei IT, care are o contribuție importantă, de 6% din PIB-ul României, că vor fi avute în vedere propunerile industriei privind Cloud-ul guvernamental. Guvernul va sprijini domeniul IT pentru consolidarea profilului și ridicarea nivelului de competitivitate, prin încurajarea dezvoltării nivelului de valoare adăugată.

De asemenea, s-a stabilit ca discuțiile să fie continuate la nivel tehnic, între reprezentanții ministerelor de profil și cei ai industriilor corespondente, pentru găsirea și a altor soluții pentru protejarea mediului de afaceri.

La discuțiile cu membrii conducerii confederației patronale Concordia, din partea guvernului au participat și reprezentanți ai Ministerului Finanțelor, Ministerului Transporturilor, Ministerului Economiei, Ministerului Cercetării , Inovării și Digitalizării, Ministerului Muncii, Ministerului Antreprenoriatului și Turismului, Ministerului Energiei și Inspectoratului General pentru Imigrări.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor electric
Cazino
Freepik.com
Dumitru Costin, BNS
Medicamente / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Banca Naționala a României
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 23 de grade.
Centru de date / Foto: Freepik
Wang Yi
Programul Casa Verde Fotovoltaice
Termocentrala de la Turceni
Miraj, efect cauzat de temeratura ridicată / Foto: Jeffrey Beall

Canicula aduce restricții de trafic în Teleorman

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii...

Un călător se uită la avioanele de pe pista de aterizare / Foto: Freepik
Ilie Bolojan, în Parlamentul României / Foto: George Călin / Inquam Photos
ANAF
Poluare / Foto: Freepik
Energie verde / Foto: Freepik
Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă

România, în topul celor mai mari prețuri la energie

Prețurile la energie electrică continuă să varieze...

Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
OPEC
Caniculă
Camioanele care au fost depistate de Poliția de Frontieră
Trafic oprit pe Podul Prieteniei
Freepik.com
Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă

pixel