A patra rundă FIDELIS vine cu surprize: Statul îți dă 7,80% pe an, fără impozit!
Ministerul Finanțelor lansează...
Filmul se bazează pe fapte reale și ridică problema responsabilității ce revine respectivilor angajați, în marea lor majoritate de formație finanțiști, în distribuirea banilor contribuabililor. În mare parte, acțiunea serialului se desfășoară pe culoarele Fondului petrolier, nu în birourilor responsabililor acestuia.
În 1990, norvegienii au înființat Fondul de rezervă, care aduna încasările dobândite din vânzarea de petrol către alte țări. Acum, el valorează peste 1 trilion de dolari, ceea ce reprezintă 1,4% din costul tuturor activelor corporațiilor globale. De precizat că Norvegia numără 5,3 milioane de locuitori.
Citește și Topul pericolelor majore care amenință economia în 2019
”Dacă aveți măcar o idee despre ce înseamnă normele de corectitudine care domină în Norveghia, despre principiile noastre de construcție a social-democrației, unde oamenii pleacă de la birou la ora 16,00 pentru a-și lua copiii de la grădiniță, vă puteți imagina contrastele pe care se bazează umorul serialului”, a comentat Harald Zwart, regizorul filmului.
Pe perioada de pregătire a scenariului, Zwart s-a consultat inclusiv cu angajații Fondului și a prezentat câteva episoade direcotorului acestuia, Yngve Slyngstad. Verictul lui a fost scurt: ”Amuzant”
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Finanțelor lansează...
ROBID și ROBOR cresc...
Financial Times a aflat încotro...
Ministrul Energiei a anunţat că o parte din gazele...
Informare pentru medici,...
Noi liste cu dosare aprobate în...
Ministrul Finanțelor Tanczos...
Indicele ROBOR la trei luni a...
Sectorul sănătății este pe roșu...
Sentimentul de pe piața...
Franța și Germania promit reforme economice coordonate...
JPMorgan pariază pe scăderea...
Constructorul Airbus vine cu o propunere ca răspuns la...
Putin și Maduro semnează un acord de parteneriat...
Prețurile aurului au scăzut...
O soluție găsită de chinezi în...
În timp ce Rezerva Federală...
Rusia: Relațiile cu SUA sunt...
Cisco (NASDAQ:CSCO), una dintre...
Președintele chinez Xi Jinping...