Decizie importantă privind prețurile la energie. Documentul a fost publicat
Guvernul s-a decis în privința...
Iată care sunt declarațiile acestuia la o zi după numirea sa pe postul de Prim-ministru, după ce a pus capăt unui guvern naționalist care a deteriorat relațiile cu oficialii europeni:
"Polonia își va recâștiga poziția de lider în Uniunea Europeană, își va construi puterea și poziția pe care o merită", a declarat Tusk.
El a promis să "aducă înapoi miliarde de euro" de la Bruxelles, referindu-se la fondurile UE înghețate în timpul guvernului anterior din cauza unei dispute privind statul de drept.
"Vom cere clar mobilizarea completă lumii occidentale pentru a ajuta Ucraina în acest război", a spus el. Tusk a promis că guvernul său va face din apărare o prioritate și va onora contractele de armament semnate anterior.
El a promis să rezolve rapid problemele care stau la baza unui protest al camionagiilor polonezi care au blocat unele puncte de trecere a frontierei în cadrul unei dispute privind accesul firmelor ucrainene de transport rutier de mărfuri în UE.
Tusk a promis să mențină beneficiile sociale generoase introduse sub guvernul naționalist Lege și Justiție (PiS), cum ar fi alocația universală pentru copii, care ar urma să fie majorată la 800 de zloți (198 de dolari) pe lună pentru fiecare copil începând cu 1 ianuarie 2024.
Salariile profesorilor din Polonia vor crește cu 30% de la începutul anului viitor, conform noului premier, iar angajații din sectorul public vor beneficia de o creștere de 20%.
Noul Guvern va introduce un nou beneficiu de 1.500 zloți pe lună pentru îngrijirea copiilor pentru mamele care se întorc la muncă după concediul de maternitate.
Acesta a declarat că, în ciuda cheltuielilor mari, guvernul va duce o politică fiscală responsabilă și că va fi creat un Consiliu Fiscal pentru a emite avize cu privire la planurile de cheltuieli publice.
Tusk a promis, de asemenea, antreprenorilor posibilitatea de a obține scutiri de la plata contribuțiilor la asigurările sociale.
Tusk a dat asigurări despre independența procurorilor față de guvern. El și ministrul justiției, Adam Bodnar vor căuta modalități de a reconstrui statul de drept și instituțiile judiciare și de a-i aduce în fața justiției pe cei responsabili de problemele Constituției.
Noul guvern plănuiește un audit al companiilor de stat, care au devenit un "simbol al nepotismului" sub PiS, potrivit lui Tusk.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul s-a decis în privința...
Rating susţinut de apartenenţa...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...
Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...
Aplicația de inteligență...
Afacerile stârnesc interes până...
Data de 28 februarie 2025 este...
Donald Trump a câștigat...
Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....
SUA ar putea tăia accesul...
Care este secretul? Nu este...
O selecție a celor semnificative informații ale zilei...
Cercetătorii chilieni au...
Hon Hai propune o colaborare cu...
La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...
Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...
Bursa de la București încheie...
Libera circulație...
BNR a anunțat cotațiile valutare pentru vineri, 21...
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a vorbit despre...