Nu există zero morți în perioade de caniculă extremă! Cine spune asta

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Canicula se extinde
Canicula se extinde
”Niciodată nu există zero morți în perioade de caniculă extremă!”. Declarația cu adevărat șocantă a fost făcută, în direct pe un post de televiziune, de ministrul francez al Sănătății, Agnes Buzyn, în contextul în care, după un val de temperaturi extrem de ridicate, mai multe țări vest europene se pregătesc, începând de joi, să facă față unei canicule extreme.

Oficialul de la Paris nu este singurul care trage astfel de semnale de alarmă. Mai mulți oameni de știință și meteorologi europeni au lansat avertismente similare, atrăgând atenția asupra consecințelor nefaste ale căldurii toride de la sfârșit de iunie 2019, care, susțin ei, va ucide mii de oameni.

”Trebuie să înțelegem că mortalitatea a evoluat, pentru că societatea refuză să ia în seamnă sfaturile medicilor, să ia măsuri de precauție. Mulți continuă să facă sport, să alerge prin parcuri sau pe străzi. Și nu este vorba numai de tineri care, în teribilismul lor, neagă tot. Sunt și persoane aflate între cele două vârste ale maturității care ignoră îndemnurile speciliștilor. Și așa apare moartea prematură, absurdă”, a explicat ministrul francez.

Citește și Canicula extremă obligă autoritățile germane să ia decizii majore

Stefan Rahmstorf, climatolog la Universitatea din Potsdam, a comparat temperaturile ridicate cu niște ”asasini tăcuți”, amintind că, în 2003, canicula a ucis 70.000 de europeni, iar vara trecută au decedat în Germania cel puțin 1000 de oameni. Mergând mai departe, meteorologul spaniol Silvia Laplana a descris perioada imediat următoare, care va marca vârful caniculei extreme, drept ”iadul pe pământ”. Concluzia fiind că, în 2019, se vor înregistra și mai mulți morți decât în anii trecuți.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan în Parlament / Foto: George Călin / Inquam Photos

Moţiunea de cenzură, respinsă de Parlament

Prima moţiune de cenzură cu care s-a confruntat Guvernul...

ANRE
Curs valutar BNR
Nicușor Dan

Nicușor Dan: Fără creșterea TVA, o afirmație corectă!

Creșterea Taxei pe Valoare Adăugată (TVA) are...

La benzinărie / FOTO: Freepik
ROBOR scade, o veste bună
Guvenul vrea mai mulți bani

Se taie scutirile! Guvernul bagă la plată copiii și bolnavii

Guvernul pregătește eliminarea unor scutiri și deduceri...

Criză de apă în Marea Britanie / Foto: Freepik
Banca Națională a României
BVB
Cresc accizele
E.ON Drive Infrastructure
Caniculă / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Judecătorii Curții Constituționale / Foto: Arhivă
Bitcoin

Prețul Bitcoin la maxim istoric: 121.200 USD în Singapore

Bitcoin a depășit luni, pentru prima dată, pragul de...

Elma Saiz, ministrul Incluziunii, Securităţii Sociale şi Migraţiei
Canicula și instabilitatea atmosferică ne dau de furcă
Beijing
Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă

UE vrea soluții negociate în relația comercială cu SUA

Bruxelles-ul prelungește suspendarea contramăsurilor...

Bursa de la București
Parlamentul European din Bruxelles
Foto: Pexels.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă / Flickr
Steagul Bulgariei
Bani. Freepik.com
Parlamentul de la Budapesta

pixel